KARL ERIK EKSELIUS, matgrupp, 9 delar, JOC, Vetlanda, 1950/60-tal.
Valnöt samt valnötsfaner. Åtta stolar, sitsar klädda med mönstrad textil. Bord, diameter 120, höjd ca 75 cm. Two extra iläggsskivor á 60 cm.
Bruksslitage. Märken. Lagningar. Repor. Fanerlagningar. Senare klädsel. Stolarna klädda med olika klädsel.