Fanerat med valnöt. Beslag av förkromad metall. Dekor av galonklädd panel. 11 lådor. Längd 253, bredd 230, höjd 73 cm. Nyckel finns.
Slitage. Smärre fläckar. Ställvis blekt. Fanerskador. Repor.