KRUKOR, fyra stycken, porslin. Kina, Qingdynastin, sent 1800-tal/tidigt 1900-tal.

En bojan med dekor i underglasyrblått, motiv av figurer i trädgårdsmiljö, höjd 13 cm.
En bojan med dekor i famille noire, med motiv av körsbärsträd, höjd 11 cm.
En kruka med lock, med motiv av växtligheter, höjd 16 cm.
En kruka med lock, med motiv av fenixfåglar, höjd 15 cm.

Slitage, möjligtvis ej tillhörande lock, blåvit bojan med borrad hål. Smärre fotringsnaggar. Lock med kantnagg.

Utropspris
1 500 SEK