TEKANNOR med LOCK, två stycken, yixinggods. Kina, 1900-talets andra hälft.

En kanna med dekor av drakar jagandes den flammande pärlan, längd 16 cm.
En kanna med turkos pip samt handtag, motv av växtligheter, längd 18 cm.

Slitage, lock med smärre nagg.

Utropspris
1 500 SEK