VASER, tre stycken, porslin. Kina, Qingdynastin, 1700/1800-tal.

En med dekor i famille verte mot gul bakgrund, motiv av mytologisk djur, höjd 11,5 cm.
En med dekor i mandarinfärg, motiv av eleganta figurer i palatsmiljö, höjd 13 cm.
En i dekor i famille vert och underglasyrblått, motiv av växtligheter, höjd 12 cm.

En vas borrad, annars slitage.

Utropspris
2 000 SEK