Godronnerad ljuspipa och slätt skaft på kvadratisk sockel med snäckfötter. Manchetter med dekor av pärlstav. Höjd 24 cm.
Slitage. Bucklor, en fot intryckt. Anlöpningar. Lagningar, bl.a. fot. Smärre hål.