Design
974868

JOSEF FRANK, stolar, 5 st, modell 300, Firma Svenskt Tenn, modellen formgiven 1925.

Valnöt och bok, sits klädd i ljust skinn, pärlspik av mässing. Etikettmärkta.

Smärre slitage. Ställvisa repor och märken, främst på sitsar. Färgrepa på en stolsrygg. Fläck på ben.

Utropspris
25 000 SEK