Design
975689

ERIC MERTHÈN, soffa, "Tornado", IRE Möbler, 1960/70-tal.

Stomme av jakaranda. Lös plymåer i ljust skinn. Vid ryggen läderremmar. Längd 193 cm, bredd 76 cm, höjd 68 cm. Sitthöjd ca 35 cm.

Spår av färg på stommen. Remmar med smärre torrsprickor. Dynor med fläckar och smärre slitage.

Utropspris
7 000 SEK