CARL MALMSTEN sybord, "Hertiginnan", efter 1936.
Mahogny, sargen med intarsia av växter, infälld låda med inredning av fack, lös garnkorg medföljer. 61,5 x 39 cm, höjd 66 cm.
Skivan med repor, smärre slitage.
Anna Greta Wahlberg, "Carl Malmsten", Signum 1988, modellen avbildad och omnämnd sid 89-91.
Modellen formgiven år 1936 och presenterades på världsutställningen i Paris 1937.