LJUSSTAKAR, ett par, art deco, Olof Ahlberg, Sverige, 1910/20-tal, stämpelsignerade.
Trä, fot med skuren bård, kannelerat skaft, ljushållare bladdekor. Höjd 18,5 cm.
Repor. Smärre slitage. Ett nagg på foten.
Representerad på Nationalmuseum i Stockholm.