MAURI ALMARI, taklampa, Idman, 1900-talets mitt.
Tre genombrutna konformade skärmar i mässing. Bär tillverkarens stämpel. Skärmarnas höjd 33 cm, diameter 11 cm. Total höjd 88-80-68 cm.
Åldersrelaterat slitage och märken. Anlupen. Ej funktionstestad.
Detta föremål lämnas ut på Stora Robertsgatan 12 efter avslutad auktion.