BERTIL FRIDHAGEN, SMINK/TOILETTBORD, Svenska Möbelfabrikerna, Bodafors, 1960-tal.
Fanerat med teak. Mittendel med uppfällbar skiva med bakomliggande spegel och fack. Åtta lådor. Märkt. Bredd 239. Djup 45. Höjd 72,5 cm.
Smärre slitage. Fläckar.