Design
979325

Ludvig Löfgren

(Sverige, Född 1972)
Ludvig Löfgren
(Sverige, Född 1972)

LUDVIG LÖFGREN, skulptur av järn och kristall. Målerås 2015. Numrerad 1/19.

I form av falk sittande på hand. Glaset med slipad dekor av fjäderdräkt. Hand och falkhuvud i järn. Monterad på sockel av ek och järn. Signerad på sockeln Ludvig Löfgren 2015 1/19. Höjd ca 38, längd 30, bredd 12 cm.
Certifikat undertecknat av konstnären medföljer.

Skulpturen utfördes i 19 exemplar till Falcons 125-årsjubileum 2015.

Utropspris
12 000 SEK