MAIJA HEIKINHEIMO, fåtöljer ett, par, modell 43, Artek, 1900-talets mitt.
Lackad ask stomme. Svart konstläderklädsel. Bär tillverkarens stämpel. Bredd 61 cm, sitthöjd 42 cm, totalhöjd 75 cm.
Bruksslitage på stommen.