ELIEL SAARINEN, matbord och stolar, 4+2, "Cranbrook", Adelta Oy, Finland 1900-talets slut.
Ek. Sitsarna med tygklädsel. Bär tillverkarens numrerade plaketter 305-309. Bordet 36. Längd 208 cm, bredd 91 cm, höjd 75 cm.
Karmstolarna, bredd 56 cm, sitthöjd 47 cm, total höjd 112 cm. Stol, bredd 46 cm, sitthöjd 46 cm, total höjd 112 cm. Glasskiva till bordsytan medföljer.
Eliel Saarinen formgav matsalsmöblemanget för pojkskolan i Cranbrook, 1928.
Smärre bruksslitage.