Design
983777

VILSTOL, "Liggstol nr 36", Bruno Mathsson, Firma Karl Mathsson, Värnamo, 1940

Skiktlimmad bok med flätad sadelgjord. Märkt med etikett "Komp. Bruno Mathsson. Tillv. Karl Mathsson Värnamo, handsignerad komp BM 1936, KM tillv 1940." samt stämpelmärkt "Designed by Bruno Mathsson Made in Sweden".

Slitage. Skador. Fläckar.

Utropspris
8 000 SEK