Militaria Vapen
984633
VÄNSTERHANDSDOLK, Sydeuropa 1500s typ. 1700 / 1800-tal.

Av stål. Fäste med rak parerstång. Tveeggad klinga med skarp ås. Längd ca 37, varav klingan ca 26 cm.

Bruks- och åldersbetingat slitage. Klingan med hack och märken. Slitage.

Efter vunnen auktion beställer du transport på Mina Sidor

Utropspris
4 000 SEK