JOSEF EKBERG, skålar, tre stycken, flintgods, Gustavsberg 1920-/30-tal.
Två med hänklar. Lysterglasyr i grönt med handmålade detaljer i guld. Signerade och stämplade. Höjd 9,5-11 cm, diameter och längd 13, 21 och 34 cm.
En hänkel med bränningsdefekt.