BIRGER KAIPIAINEN, servis, 43 delar, porslin, "Paratiisi", Arabia, 1900-talets andra hälft.

Sex mattallrikar (längd 25 cm), åtta förrättstallrikar (längd 23 cm), 14 desserttallrikar (längd 20 cm), fyra skålar, ett mindre och ett större serveringsfat, två lockkarotter, två såskannor, fyra tekoppar med fat, lockburk.

Bruksskick. Nagg på en såskanna samt lockburk Sprickor och lagning i den större lockkarotten.

Utropspris
6 000 SEK