SPELBORD, sengustavinskt, omkring år 1800.

Fanerat med mahogny. Uppfällbar skiva, med backgammon och schackbräde. Två utdragbara avlastningsskivor. Beslag av mässing. Längd 91, bredd 43, höjd 78 cm.

Slitage. Repor. Något slagen skiva. Delar saknas. Torrsprickor.

Utropspris
2 500 SEK