ANNIKKI HOVISAARI, väggplatt, "ornament", stengods, signerad A. Hovisaari, Arabia 1900-talets senare hälft.
Glasyr i blått, rött, grönt och turkosgrön krackelyrglasyr. Tillverkarens etikett. Längd 49 cm.
Helhetsintrycket är gott.