MATSERVIS, ca 190 delar, porslin, Haviland France. 1900-talets första hälft.

Blomsterdekor. 90 mattallrikar, 31 djupa tallrikar, 21 förrättstallrikar, 30 assietter, 3 såsskålar, 5 terriner, 10 uppläggningsfat. Undersidan märkt Import Nordiska Kompaniet.

Slitage. Flertal delar med nagg och skador.

Utropspris
7 000 SEK