Trästomme. Förgylld och bronserad. Skuren dekor samt dekor av pastellage. Dekor av parställda facklor, fabeldjur, urnor, blommor och bladverk. Profilerad skiva av carrara-marmor. Tvådelat kvicksilverfolierat glas. Bredd 108, djup 58, total höjd ca 287 cm.
Slitage, dekorbortfall, torrsprickor. Smärre lagningar.