Design
994738

Emile Gallé

(Frankrike, 1846-1904)
Emile Gallé
(Frankrike, 1846-1904)

EMILE GALLÉ, SÅSSKÅL, fajans, signerad E. Gallé, Nancy.

Handmålad dekoration. Längd 21 cm, höjd 13,5 cm.

Smärre slitage. Glasyrsprickor.

Formgivare

Emile Gallé var en fransk formgivare född i Nancy som framför allt är känd som glaskonstnär men han arbetade även i keramik och möbler i Art Nouveau. Efter en gedigen, traditionell akademisk utbildning praktiserade Gallé en tid i Tyskland hos firman Schwerer & Co. Gallés tidigaste glas är emaljmålade, han utvecklade sedan tekniken "Marqueterie sur Verre" med invärmda metall och glasdetaljer i föremålet, en komplicerad teknik som har använts av få andra konstnärer. Den största produktionen var emellertid slipade och etsade överfångsglas med dekor av blommor utförda med biologisk akuratess. Produktionen fortsatte efter Gallés död och föremålens signatur kompletterades då med en stjärna.

Utropspris
300 EUR
Skapa ett konto på Bukowskis
  • Kom igång med att köpa och sälja
  • Favoritmarkera föremål
  • Spara dina sökningar
Har du redan ett konto?