Dekor i kantonfärger, fint målad dekor av figurscener i palatsmiljö.
Mått på serveringsfat, 23x22 cm samt 21x16,3 cm. Diameter på serveringsfat 26 cm (smärre nagg på fotring).
Höjd på vas 18 cm.
Smärre slitage, smärre fotringsnagg.