KNUD ANDERSEN, urna med lock, porslin och brons, Royal Copenhagen.
Urna av porslin med krackelerad glasyr och dekor av blomman Gullkrage med guldinslag. Stämplad och numrerad 5057 2901. Sockel och lock av patinerad brons stämplade KA. Höjd 22 cm.
Obetydligt ytslitage.