LOUISE ADELBORG, matservis, 55 delar, porslin, "Swedish Grace/Nationalservisen", Rörstrand, omkring 1900-talets mitt

Brätten med reliefdekor av ax samt guldkant. Elva mattallrikar (25 cm), tolv förrättstallrikar (21 cm), tolv djupa tallrikar (25 cm), tolv assietter (17,5 cm), fyra serveringsskålar (18 - 23,5 cm) samt fyra serveringsfat (27 - 37,5 cm).

Bruksslitage. Mindre fotringsnagg. Någon smärre tillverkningsdefekt.

Utropspris
5 000 SEK
 Dölj
 Visa mer

Modern Art & Design 656

48. Berndt Friberg, vas, stengods, Gustavsbergs studio 1954.
Utropspris
18 000 - 20 000 SEK
Budhistorik
15 000

ditt bud
14 000

ditt bud
13 000

ditt bud
Aktuellt bud:
15 000 SEK