Brätten med reliefdekor av ax samt guldkant. Elva mattallrikar (25 cm), tolv förrättstallrikar (21 cm), tolv djupa tallrikar (25 cm), tolv assietter (17,5 cm), fyra serveringsskålar (18 - 23,5 cm) samt fyra serveringsfat (27 - 37,5 cm).
Bruksslitage. Mindre fotringsnagg. Någon smärre tillverkningsdefekt.