Dekor med fjärilar, blommor och figurscener.
Fat, längd 27,5 cm, djup tallrik, diameter ca 25 cm. Ask med lock höjd totalt ca 11,5 cm.
Nagg. Lagning. Slitage. Färgbortfall.