ANNA-GRETA SJÖQVIST, MATTA, rölakan, ca 252,5 x 164,5 cm, signerad AGS.
Blåmelerad botten. Bred vitmelerad bård med stiliserad blomranka.
Något slitage och smutsig, fläckar varav en stor med fällningar. Kortsidorna med smärre skador, ställvis skadade fransar, flera saknas, några fransar blekta.