DOSOR, 2 st, glas och silver, kontrollstämplade av Mikhail Mikhailovich Karpinsky, S:t Petersburg 1831 och 1835.

Slipat glas med stjärnmotiv i botten. Den ena dosan med genombrutet lock i förgyllt silver, stämplat Henze, 1831. Det andra locket stämplat IHR, 1835.
Ca 9x7 cm, höjd 3,5 resp 4 cm.

Förgyllt lock med graverat monogram. Kantnagg. Bucklor.

Utropspris
200 EUR