Oktagonala, damaskerade pipor. Trästock. Beslag och hane med graverad bladdekor. Utfällbara avtryckare. Stämplade MG och med Liege kontrollstämpel. Pipans längd 8 cm, total längd 20 cm. Senare låda med verktyg.
Ställvis slitage. Små sprickor i stocken.