BRÖSTHARNESK, Europa, 1800-tal.

Av järn samt med nitar av mässing. Vid mitten en skarp ås. Med otydlig gravyr vid den nedre kanten. Höjd ca 46 cm.

Bruks- och åldersbetingat slitage.

Proveniens

Kapten Bror Kugelbergs samling på Ekeby, Jönköping.

Utropspris
4 000 SEK