Möjligen ej från början sammanhörande (man kan dock fästa dem tillsammans). Båda av järn och nitar av mässing samt med insidan beklädda av väv. Ryggharnesk med Remmar av mässing och läder. Höjd ca 44 respektive 40 cm.
Bruks- och åldersbetingat slitage. Mindre skador vid väven.
Kapten Bror Kugelbergs samling på Ekeberg, Jönköping. Hemförda av överste Fredrik Kugelberg från hans kommendering i Freiburg, Breisgau 1881/82.