Av tunn järnplåt. Vid fronten granatemblem och "R F". Vid insidan en äldre gravyr. Insidan beklädd med läder. Längd vid svettremmen ca 19 cm (totallängd ca 28 cm).
Bruks- och åldersbetingat slitage. Bucklor. Hakremmen senare.
Inköpt 1919. Kapten Bror Kugelbergs samling på Ekeberg. Jönköping.