HJÄLM, M/ 1917, Ryssland. Från Finska inbördeskriget 1918.

Grönmålad och tillverkad i ett stycke med skärm fram och bak. På kullen en knopp, fastnitad på tre ställen. Längd vid svettremmen ca 19 cm (totallängd ca 28 cm)

Bruks- och åldersbetingat slitage. Bucklor. Hakremmen saknas. MIndre skador vid foder.

Proveniens

Kapten Bror Kugelbergs samling på Ekeberg. Jönköping. Gåva av major Carl Kugelberg.

Utropspris
1 500 SEK