DOLKAR, fem stycken, bland annat två stycken orientaliska. Omkring år 1900.

Två stycken orientaliska (hos en har läderfodralet torkat och därmed fastnat). Två med grepp av horn. Längd ca 21-35 cm.

Bruks- och åldersbetingat slitage. Skador.

Proveniens

Kapten Bror Kugelbergs samling på Ekeberg. Jönköping

Utropspris
1 500 SEK