HANS HEDBERG, skulptur i starkeldsfajans i form av ägg, Biot, Frankrike, 1900-talets andra hälft.
I form av tvådelat ägg. Glaserat i spräckliga toner mot laxrosa. Signerat HHg. Löst stående i svartlackerad järnställning. Höjd inklusive ställning ca 10 cm.
Obet slitage.