JONAS TÖRNGREN, Göteborg 1764 och PETTER LAGERWALL, Jönköping 1762, 2 fat av tenn, samt TALLRIK,

Tallriken av Lars Lundwall, Jönköping 1769.
Runda med hamrad dekor i spegeln och utvikt brätte.
Diameter 19,5, 33,5 och 34,5 cm.

Det ena fatet med bucklor. Repor och märken. Ett fat med upphängningsanordning.

Utropspris
2 000 SEK