Tallriken av Lars Lundwall, Jönköping 1769.
Runda med hamrad dekor i spegeln och utvikt brätte.
Diameter 19,5, 33,5 och 34,5 cm.
Det ena fatet med bucklor. Repor och märken. Ett fat med upphängningsanordning.