Alabasterpelare, svärtat urhus och sockel. Pendel och nyckel finns. Emaljerad urtavla. Bredd 30, djup 12,5, höjd 54 cm.
Ej funktionstestad. Nagg. Sprickor(urtavlan). Slitage.
Enligt uppgift; biskop Daugård(1796-1887), Ribe Domkirke Sønder Jylland.