Ett fat, Fürstenbergs märke, målad dekor med bladverk i bruna toner, diameter 19 cm. Fat med polykrom dekor, diameter 20 cm.
Glasyrslitage. Ett fat med nagg på fotring.
Skånskt samlarhem.