Militaria

Militaria är en spännande kategori som innehåller föremål som spänner över flera tusen år. Här kan du hitta allt från grekiska mynt från 300-talet f.kr till slaglåspistoler från 1800-talet och blankvapen från 1900-talet. Oavsett om du är samlare, inredare eller bara allmänt antikintresserad så är det här kategorin för dig som vill upptäcka spännande och fascinerande historiska objekt.

Spara dina favoriter

BERGSMANSKÄPP, yxblad till, av mässing och järn. Daterad 1750.

Dekorerad med Dalarnas landskapsvapen samt namn Jabob Loob? Längd 12 cm

Aktuellt bud 2 800 SEK
Utropspris
1 500 SEK
SABEL, svensk, m/1893 för kavallerimanskap.

Klingan märkt E. Svalling Eskilstuna. Blank stålbalja. Längd 109 cm

Aktuellt bud 1 500 SEK
Utropspris
2 000 SEK
SABEL, svensk, m/1899 för infanteriofficer.

Ej ursprunglig eneggad klinga. Förgyllt mässingsfäste. Ändrad svart stålbalja. Längd 94 cm

Aktuellt bud 1 600 SEK
Utropspris
2 000 SEK
WAKIZASHI, Japan, 1800-tal.

WAKIZASHI, Japan, 1800-tal.

Tsuba i järn. Tsuka med fuchi och kashira. Saya i rödbrun lack. Total längd 49,5 cm

Aktuellt bud 1 350 SEK
Utropspris
2 000 SEK
SABEL, svensk m/1889 för artilleriofficer med balja.

Längd 101 cm

Aktuellt bud 3 400 SEK
Utropspris
2 500 SEK
SLAGLÅSPISTOLER, 1 par, 1800-talets mitt, i schatull märkt Campagnac a Bordeaux.

Oktagonala räfflade pipor med otydlig signatur. Kaliber ca 11 mm. Graverade lås. Kolvar av valnöt med skuren dekor och stålbeslag. Längd 42 cm. I schatull med tillbehör.

Aktuellt bud 17 000 SEK
Utropspris
15 000 SEK
SKAFTHÅLSYXA, av polerad grönsten, senneolitikum.

Otydlig påskrift samt med samlingsnr. Längd 17 cm

Aktuellt bud 1 400 SEK
Utropspris
1 500 SEK
DOLK, flinta, sannolikt neoliticum / neolitikum.

Lancettformad. Längd ca 15 cm. Märkt Österlöv [NÖ Skåne].

Aktuellt bud 750 SEK
Utropspris
2 000 SEK
SLAGLÅSGEVÄR, norskt, 1700-tal reparationsmodell.

Ändrat från flintlås. Kaliber 19 mm. med bajonett. Längd 143 cm

Aktuellt bud 3 500 SEK
Utropspris
3 000 SEK
SABEL, svensk, m/1867 för kavallerimanskap.

Mässingsfäste. Blank stålbalja. Längd 104 cm

Aktuellt bud 1 100 SEK
Utropspris
1 500 SEK
SKAFTHÅLSYXOR, 6 st, mindre, neolitikum.

Längd 8,5-12 cm

Aktuellt bud 800 SEK
Utropspris
2 000 SEK
SLAGLÅSGEVÄR, svenskt, m/1815-49.

Längd 147 cm

Aktuellt bud 2 600 SEK
Utropspris
3 000 SEK
SLAGLÅSPISTOLER, ett par, belgiska, 1800-talets mitt.

I mahognyschatull. Räfflade pipor kaliber ca 11 mm. Boxlås med etsad dekor. Kolvar av elfenben. Längd 16,5 cm

Aktuellt bud 3 600 SEK
Utropspris
4 000 SEK
HUGGVÄRJA, svensk, m/1832 för flottan.

Klinga med smedstämplar. Svart järnfäste. Kavellindning av mässingstråd. Längd 91 cm

Aktuellt bud 3 000 SEK
Utropspris
4 000 SEK
SLAGLÅSREVOLVER, Colt Dragoon, second model, no 9344, tillv 1850.

Pipan märkt: -ADDRESS SAMl COLT NEW-YORK CITY-, Stommen märkt COLT'S PATENT U.S. Kolvsidor av valnöt. Nummerriktig men pipkilen troligen lagad. Längd 36 cm

Aktuellt bud 22 000 SEK
Utropspris
35 000 SEK
DOLKAR - SPETSAR, 4 stycken, flinta, sannolikt neoliticum / neolitikum.

Lancettformade. Längd ca 13 - 21 cm. De två mellanstora är lagade, har varit brutna. Den näst största märkt ?9 Kiaby Willands Härad [Skåne].

Aktuellt bud 710 SEK
Utropspris
2 000 SEK
YXOR, 8 stycken, sannolikt neoliticum / neolitikum.

Polerade eller delvis polerade. Längd 8 - 19 cm.

Aktuellt bud 602 SEK
Utropspris
2 000 SEK
SLAGLÅSPISTOL, dubbelpipig bockmodell, 1800-talets andra hälft.

Kaliber 15 mm. Längd 38 cm.

Aktuellt bud 3 000 SEK
Utropspris
4 000 SEK
SKAFTHÅLSYXA, av polerad grönsten.

Båtformad. Längd 17 cm

Aktuellt bud 750 SEK
Utropspris
2 000 SEK
FLINTLÅSPISTOL, Italien, 1700-talets slut.

Valnötsstock med graverade mässingsbeslag. Oktagonal och rund pipa. Låset och hanen med graverad dekor. Kaliber cirka 12 mm. Längd 23 cm, pipan 12,5 cm.

Aktuellt bud 165 EUR
Utropspris
500 EUR
STRIDSYXA/BÅTYXA, i slipad grönsten, sen neoliticum.

Slipad och med markerad mittås och skafthål. Längd 13 cm

Aktuellt bud 3 600 SEK
Utropspris
5 000 SEK
SLAGLÅSGEVÄR, svenskt, m/1845-54.

Huskvarna faktori 1852, nr 917. Längd 146 cm

Aktuellt bud 4 000 SEK
Utropspris
4 000 SEK
VÄRJA, fransk, 1800-talets andra hälft.

Klinga med etsad dekor märkt Coleaux & Co, Klingenthal. Försilvrat mässingsfäste med kavelplattor av pärlemor. Längd 93 cm

Aktuellt bud 550 SEK
Utropspris
2 000 SEK
VÄRJA, Frankrike, 1800-tal.

VÄRJA, Frankrike, 1800-tal.

Rak klinga med ås. Förgyllt mässingsfäste med kavel av horn. Parerplåt dekorerad med fantrofé och askleiposstav. Fällbar inre parerplåt. Längd 93 cm

Aktuellt bud 550 SEK
Utropspris
2 000 SEK
TRINDYXOR, 2 st, av grönsten, neolitikum.

Delvis slipade. Längd 21 cm

Aktuellt bud 1 211 SEK
Utropspris
1 500 SEK
SLAGLÅSGEVÄR norskt, reparationmodell 1774-1857.

Ändrat från flintlås. Längd 144 cm

Aktuellt bud 1 900 SEK
Utropspris
3 000 SEK
PALLASCH, svensk, m/1773 för Livregementet till häst, Norra Skånska samt Östgöta kavalleriregemente.

P-stämplad klinga. Längd 113 cm

Aktuellt bud 12 000 SEK
Utropspris
15 000 SEK
GEVÄR, Starr Arms CO, Yonkers NY, 1858.

Kaliber 54, bakladdad. Gevärskolv i valnöt med detaljer i mässing. Rem i svart läder och mässingsdetaljer. Längd ca 96 cm.

Aktuellt bud 14 000 SEK
Utropspris
22 000 SEK
SLAGLÅSREVOLVER, Colt 1862 Pocket Navy,

Loading lever med annat nr. graverad stomme och pipa. Kolv av elfenben. Längd 26 cm

Aktuellt bud 5 200 SEK
Utropspris
10 000 SEK
SKAFTHÅLSYXOR, 5 st, neolitikum.

Längd 10-13 cm

Aktuellt bud 600 SEK
Utropspris
2 000 SEK

Längd 148 cm

Aktuellt bud 2 400 SEK
Utropspris
3 000 SEK
SVÄRD, brons, ca 1000 f.Kr.

SVÄRD, brons, ca 1000 f.Kr.

Från området söder om Kaspiska havet. Klinga med bred ås. Möjligen med senare hattformad knapp. Längd 54,5 cm

Aktuellt bud 4 000 SEK
Utropspris
6 000 SEK
STRIDSYXA/ BÅTYXA, av grönsten, sen neolitikum.

Med markerade nacke och skafthål. längd 15 cm

Aktuellt bud 2 400 SEK
Utropspris
5 000 SEK
DOLK, av rödbrun flinta, sen neolitikum.

Fyndort omkring Kumla, Närke. Märkt med samlings nr. Längd 18 cm

Aktuellt bud 500 SEK
Utropspris
1 500 SEK
FLINTLÅSPISTOLER, ett par, signerade Jalabert Lamotte (?).

Stålskurna och guldtauscherade pipor och lås. Lås med signatur. Eldstålsfjäder med rulle. Guldpunsade fängpannor. Senare stockar med inläggningar och beslag i vitmetall och delvis förgyllda och märkta London. Längd 51 cm

Aktuellt bud 15 000 SEK
Utropspris
30 000 SEK
ORDENSTECKEN, Vadstena Adliga Jungfrustift 1900-tal.

Emalj, med kunglig krona och drottning Lovisa Ulrikas monogram i guld mot blå botten, ca 40 x 40 mm. Textilband. Ask medföljer

Aktuellt bud 900 SEK
Utropspris
3 000 SEK
SVÄRDSKLINGOR, 2 st, Luristan, Persien, 1000 f.Kr.

En mot spetsen avsmalnande samt med 2 nitar för fästet. Kort tånge. Längd 41 cm. Det andra bladformat med bred ås samt mot fästet med utstickande flikar. Kort tånge. Längd 41 cm

Aktuellt bud 2 800 SEK
Utropspris
5 000 SEK
STRIDSYXA/BÅTYXA, av bergart, sen neolitikum.

Med markerad ås och skafthål. Längd 15 cm

Aktuellt bud 2 600 SEK
Utropspris
5 000 SEK
WAKISASHI, Japan, mumei, Edo.

WAKISASHI, Japan, mumei, Edo.

Nagasa 50 cm. tsuba av järn. Två seppa och två mekugi ana. Fuchi och kashira i par samt två menuki. Lackad saya med kodzuka.

Aktuellt bud 2 900 SEK
Utropspris
5 000 SEK
STRIDSYXA, dubbeleggad, av slipad grönsten, sen neolitikum.

Längd 11 cm

Aktuellt bud 3 097 SEK
Utropspris
6 000 SEK
FLINTLÅSPISTOLER, 2 st snarlika, 1700-tal.

Stålskurna pipor märkta med krönt "IN". Graverade lås. Helstockar i valnöt med mässingsbeslag. Längd 45 cm

Aktuellt bud 6 000 SEK
Utropspris
20 000 SEK
STRIDSYXA/BÅTYXA, i svart bergart, sen neolitikum.

Med markerad midja och nacke. Längd 16,5 cm

Aktuellt bud 4 100 SEK
Utropspris
8 000 SEK
FRIEDRICH CARLSON (Dresden 1700-1719), flintlåspistol, signerad.

Graverad och signerad pipa. Kaliber 19 mm. Graverat lås. Helstock med graverade mässingsbeslag. Längd 52 cm

Aktuellt bud 12 000 SEK
Utropspris
20 000 SEK
UNIFORM, svensk, m/1895 för officer vid Livregementets dragoner.

Bestående av vapenrock med axelklaffar, byxor och ridbyxor

Aktuellt bud 600 SEK
Utropspris
2 000 SEK
YXOR, 4 st, grön- och svart bergart neolitikum.

Längd 11,5-17 cm

Aktuellt bud 550 SEK
Utropspris
1 500 SEK
SKAFTHÅLSYXOR, 5 st., sen neoliticum.

Längd 8,5-10,5 cm

Aktuellt bud 450 SEK
Utropspris
1 500 SEK
SLAGLÅSPISTOLER, 2 st, svenska, 1800-talets början.

Med oktagonala kammarstycken. Stockar av björk. Mässingsbeslag. Längd 24,5 cm

Aktuellt bud 2 500 SEK
Utropspris
4 000 SEK
KANTYXA, av brons, ca 1000 f.Kr.

Bred egg med dekorränder över hela bladet samt upprest kant längs sidorna. Längd 8, bredd 6,5 cm

Aktuellt bud 1 100 SEK
Utropspris
2 500 SEK
HOLKYXA, av brons, 1500-500 f.Kr.

Utsvängd egg och ögla. Längd 5 cm

Aktuellt bud 1 000 SEK
Utropspris
3 000 SEK
SLAGLÅSPISTOLER, 1 par, 1800-talets mitt.

Räfflade oktagonala pipor. Kaliber 11 mm. Graverade lås. Skurna halvstockar med graverade beslag. Length 41 cm

Aktuellt bud 7 580 SEK
Utropspris
12 000 SEK
SPJUTSPETS, brons, troligen Loristan, omkring 1000 f.Kr.

Triangulär form med smal ås och kort tånge. Längd 48 cm

Aktuellt bud 888 SEK
Utropspris
4 000 SEK
SPJUTSPETS, brons, sannolikt Loristan, omkring 1000 f.Kr.

Bladformad med bred ås övergående i fästet. Längd 54 cm

Aktuellt bud 1 000 SEK
Utropspris
6 000 SEK
YXA, tunnackig, av slipad grå flinta, tidig-mellan neolitikum.

Längd 19 cm

Aktuellt bud 1 200 SEK
Utropspris
2 500 SEK
STRIDSYXA/BÅTYXA, i slipad grå bergart, sen neolitikum.

Fasad midja och markerad nacke. Längd 11 cm

Aktuellt bud 1 500 SEK
Utropspris
4 000 SEK
LUFTGEVÄR, Haenel, modell 310, 1960/70-tal.

Kaliber 4,4 mm. Sportkolv. Längd 103 cm

Aktuellt bud 1 500 SEK
Utropspris
3 000 SEK
YXOR, 6 st, av huggen och slipad flinta, neolitikum.

Längd 9,5-12 cm

Aktuellt bud 400 SEK
Utropspris
1 500 SEK
YXOR, 5 st., slipad flinta, neolitikum.

Längd 9,5-11 cm

Aktuellt bud 400 SEK
Utropspris
1 500 SEK
RUSTNING, Japan, Edo.

RUSTNING, Japan, Edo.

Monterad på docka. bestående av hjälm, ansiktsskydd, bröst- och ryggstycke, ärmar och axelskydd, samt skydd för underbenen

Aktuellt bud 2 200 SEK
Utropspris
35 000 SEK
UNIFORM, svensk, m/1895-28 för officer vid  Livregementet till häst.

Vapenrock och byxor.

Aktuellt bud 600 SEK
Utropspris
2 000 SEK
HJÄLM, svensk, m/1886 för dragonofficer, med plym.

Hjälmklocka av läder. Hjälmplåt av mässing med kartusch av blå emalj.

Aktuellt bud 2 700 SEK
Utropspris
4 000 SEK
AVSATSYXA, brons, 1500-500 f.Kr.

Utsvängd egg. Bred mittås med kannelyrer på sidan. Längd 15,5 cm

Aktuellt bud 3 408 SEK
Utropspris
5 000 SEK
HJÄLM, svensk, för officer m/1879-1900-1928 vid Livregementet till häst.

Förnicklad hjälmklocka med mässingsbeslag.

Aktuellt bud 4 000 SEK
Utropspris
5 000 SEK
SLAGLÅSPISTOL, belgisk, 1800-talets mitt.

För målskjutning. Fällbar pipa med invändig nippel. Kaliber ca5,5mm. Liege-stämplad. Graverat boxlås. Ställbart tryck. Kannelerad kolv. Längd 36 cm

Aktuellt bud 4 200 SEK
Utropspris
8 000 SEK
ÄMBETSMANNASVÄRJA, svensk, 1800-tal.

Tveeggad klinga. korsformat mässingsfäste. Nätskuren kavel. Svart läderbalja med två förgyllda mässingsbeslag. Längd 91 cm

Aktuellt bud 1 280 SEK
Utropspris
5 000 SEK
SLAGLÅSGEVÄR, svenskt, m/1845 med bajonett.

Huskvarna faktori 1848. No 7. Kolven med flottans kassationsmärke. Längd 129 cm

Aktuellt bud 2 000 SEK
Utropspris
4 000 SEK
SLAGLÅSGEVÄR, svenskt, m/1855.

Tillverkad av PJ Malherbe, Liege. Längd 123 cm

Aktuellt bud 1 000 SEK
Utropspris
3 000 SEK
RUSTNING, Japan, Edo, sammansatt, i lack och stål.

Sunari kabuto med en datemono i form av skorpion. Dekor med björnpäls. Rustkista. Ställning

Aktuellt bud 26 000 SEK
Utropspris
30 000 SEK
UNIFORM, brittisk, "Army No 2 dress".

Vapenrock och byxor i grönt ylle. Storlek 41

Aktuellt bud 600 SEK
Utropspris
2 500 SEK

Utsvängd egg och svag ås. Med ögla. Gjuthål i avsatsen. Längd 16 cm

Aktuellt bud 1 000 SEK
Utropspris
4 000 SEK
YXA, tunnackig av huggen flinta, tidig- mellan neolitikum.

Längd 23 cm

Aktuellt bud 500 SEK
Utropspris
2 500 SEK
SKAFTHÅLSYXOR, 4 st., av bergart, sen neolitikum.

Längd 11-16 cm

Aktuellt bud 400 SEK
Utropspris
2 000 SEK
JEAN DE WYK (Utrecht ca1690-1730) flintlåspistol, 1700-talets början, signerad.

Pipa med dekor över kammarstycket. graverat och signerat lås. Stock av valnöt med stålbeslag. Längd 40 cm

Aktuellt bud 8 000 SEK
Utropspris
12 000 SEK
YXOR, 2 st, tjocknackiga av huggen  flinta, sen neolitikum.

Längd 17-19 cm

Aktuellt bud 350 SEK
Utropspris
1 500 SEK
MINNESMEDALJ, 18K guld, Sporrong, 1974. Vikt ca 66,9 g.

Lewi Petrus 90-årsdag. Design Axel Wallenberg. Nr 28/1000. Diameter ca 40 mm. Originaletui av trä.

Aktuellt bud 13 450 SEK
Utropspris
16 000 SEK
YXOR, 2 st, tunnackiga, slipad rödbrun flinta, mellanneolitikum.

Längd 11,5-15 cm

Aktuellt bud 350 SEK
Utropspris
1 500 SEK
SKÅNSKA DRAGONREGEMENTET, uniformstillbehör för officer.

Bestående av kartuschlåda m/1895 med rem, epåletter, axelklaffar, knutskärp.

Aktuellt bud 1 800 SEK
Utropspris
6 000 SEK
WAKISASHI, Japan, Edo.

WAKISASHI, Japan, Edo.

Mumei. Nagasa 43 cm. Tsuba av järn. Två seppa och två mekugi-ana. Signerad fuchi med mon-tecken. Två menuki. Svart lackad saya med kodzuka.

Aktuellt bud 3 500 SEK
Utropspris
5 000 SEK

Klinga med etsad dekor. Förgyllt mässingsfäste. Svart stålbalja. Längd 106,5 cm

Aktuellt bud 550 SEK
Utropspris
3 000 SEK
SABLAR, 2 st, omkring 1900, för officer, av brittisk typ för Kungadömet Siam.

Längd 96-98 cm

Aktuellt bud 800 SEK
Utropspris
2 500 SEK
JAMBYIA, 1900-tal, Nordafrika.

Böjd klinga. Fäste i mässing och trä med beslag av låglödigt silver. Längd 39 cm

Aktuellt bud 350 SEK
Utropspris
1 500 SEK
YXA, av slipad grönsten, neolitikum.

Längd 16,5 cm

Aktuellt bud 350 SEK
Utropspris
1 500 SEK
JOHAN FRANZ MEIDINGER, (mästare i Stockholm 1750-1769) slaglåspistoler ett par, signerade.

Ändrade från flintlås. Pipor med etsad damaskering. Kaliber ca 8,5 mm. Signerade lås. Helstockar med hornnäsa och stålbeslag. Längd 37,5 cm

Aktuellt bud 6 000 SEK
Utropspris
12 000 SEK
SPETSAR, 4 st, av rödbrun flinta, neolitikum.

Längd 9-14 cm

Aktuellt bud 350 SEK
Utropspris
2 000 SEK
VÄRJA, Frankrike, 1800-tal,

VÄRJA, Frankrike, 1800-tal,

Klinga med dubbla blodrännor. Förgyllt mässingsfäste med dekor av fantrofé och asklepiosstav. Slät inre fällbar parerplåt. Kavel av horn med lindning av tvinnad mässingstråd. Längd 95 cm

Aktuellt bud 350 SEK
Utropspris
2 000 SEK
VÄRJA, Frankrike, 1800-talets slut.

Mässingsfäste dekorerat med krans. Fällbar inre parerplåt. Kavellindning av tvinnad koppartråd. Längd 96 cm

Aktuellt bud 300 SEK
Utropspris
1 500 SEK
YXA, tunnackig, av huggen flinta, mellanneolitikum.

Längd 23,5 cm

Aktuellt bud 555 SEK
Utropspris
2 500 SEK
SKAFTHÅLSYXOR, 2 st, i grönsten, sen neoliticum.

Längd 16 cm

Aktuellt bud 300 SEK
Utropspris
1 500 SEK
SKAFTHÅLSYXA och 2 TRINDYXOR, grönsten, neolitikum.

Skafthålsyxan funnen i Ulrika socken, Östergötland. Längd 11-19,5 cm

Aktuellt bud 300 SEK
Utropspris
1 500 SEK
FLINTLÅSPISTOL, 1700-tal,

FLINTLÅSPISTOL, 1700-tal,

Stålskuren och graverad pipa. Helstock med graverade mässingsbeslag. Längd 49 cm

Aktuellt bud 1 500 SEK
Utropspris
3 000 SEK
BARDISAN, modern kopia av svensk, s.k. m/1697.

Längd 220 cm

Aktuellt bud 300 SEK
Utropspris
1 500 SEK
UNIFORMSPLANSCHER, 29st. (av 33) ur Julius Mankell  Anteckningar rörande svenska regementers historia.

Ramade. Bildmått 39x31 cm

Aktuellt bud 300 SEK
Utropspris
5 000 SEK
UNIFORMSDELAR svenska, för flygvapenofficer.

Skärmmössa och kappa m/30 samt mässjacka m/38

Aktuellt bud 300 SEK
Utropspris
1 500 SEK
YXOR, 5 st., flinta och grönsten.

Delvis polerade. Längd 8,5-15 cm

Aktuellt bud 300 SEK
Utropspris
1 500 SEK
YXOR, 2 st, tunnackiga, av huggen grå flinta, tidig-mellan neolitikum.

En med otydlig påskrift. Längd 17,5 cm

Aktuellt bud 300 SEK
Utropspris
2 500 SEK
YXOR, 6 st., i grönsten, neolitikum.

Längd 10-15 cm

Aktuellt bud 300 SEK
Utropspris
1 500 SEK
YXOR, 2 st, tjocknackiga, av huggen flinta, neolitikum.

Längd 13,5-20 cm

Aktuellt bud 300 SEK
Utropspris
2 000 SEK
YXA, tunnackig av grå huggen flinta.

Med otydlig påskrift samt samlingsnummer. Längd 22 cm

Aktuellt bud 300 SEK
Utropspris
1 500 SEK
TRINDYXOR, 5 st., neolitikum.

TRINDYXOR, 5 st., neolitikum.

Längd 10-13 cm

Aktuellt bud 300 SEK
Utropspris
1 500 SEK
YXOR, 2 st, bredeggade av huggen och slipad flinta.

Längd 13-15,5 cm

Aktuellt bud 300 SEK
Utropspris
1 500 SEK