MILITARIA

Militaria är en spännande kategori som innehåller föremål som spänner över flera tusen år. Här kan du hitta allt från grekiska mynt från 300-talet f.kr till slaglåspistoler från 1800-talet och blankvapen från 1900-talet. Oavsett om du är samlare, inredare eller bara allmänt antikintresserad så är det här kategorin för dig som vill upptäcka spännande och fascinerande historiska objekt.

Spara dina favoriter

SIGNALHORN, koppar och mässing, 1900-tal.

Applicerat emblem med korsade svärd på lagerkrans. Längd 30 cm.

Aktuellt bud 125 EUR
Utropspris
200 EUR
KNIVBAJONETT, trä och metall, Finland, 1900-talets första hälft.

Träskaft med metallbeslag. Kavelplattan med numrering 102. Klingan märkt Hackman & Co. Metallbalja. Längd 24,5 cm, klingan 13,5 cm.

Aktuellt bud 100 EUR
Utropspris
200 EUR
OFFICERSSTICKERT, för flottan, Finland, 1900-talets början.

Rundat träskaft med metallbeslag. Klingan märkt Hackman & Co Sorsakoski. Läderbalja med metallbeslag och upphängning. Längd 37,5 cm, klingan 26 cm.

Aktuellt bud 270 EUR
Utropspris
400 EUR
BAJONETTER, 2 st, 1800-/1900-tal.

Stål baljor. Längd ca 54 cm.

Aktuellt bud 450 SEK
Utropspris
1 500 SEK
VASAMEDALJEN, guld, Sverige, 1900-talets mitt.

Åtsidan med Vasaordens kors, frånsidan med riksvapnets tre kronor. Krönande kunglig krona. I grönt band att hängas vid bröstet. Höjd ca 3,5 cm. Vikt 14 gram.

Aktuellt bud 2 600 SEK
Utropspris
4 000 SEK
OLLE LUNDMARK, kniv, signerad.

Skaft i horn och björk. Slida i horn och läder. Knivens längd 17,5 cm.

Aktuellt bud 500 SEK
Utropspris
4 000 SEK
JAKTHORN, mässing, sent 1800-tal.

Längd 35 cm

Aktuellt bud 400 SEK
Utropspris
1 500 SEK
TRÄNS, 1800-/1900-tal.

TRÄNS, 1800-/1900-tal.

Läder med dekor av snäckor. Monterat på målad träskiva. Skivans mått 159 x 58 cm.

Aktuellt bud 300 SEK
Utropspris
4 000 SEK