Militaria

Militaria är en spännande kategori som innehåller föremål som spänner över flera tusen år. Här kan du hitta allt från grekiska mynt från 300-talet f. Kr till slaglåspistoler från 1800-talet och blankvapen från 1900-talet. De första vapnen var troligen tillverkade av stenar och trä, en spetsad idegranskäpp från paleolitisk tid är ett av de första föremål som hittats som med säkerhet kan klassas som ett vapen. Sen dess har vapenindustrin utvecklats med allt från spjut och sablar till gevär och pistoler av olika slag. Oavsett om du är samlare eller bara allmänt antikintresserad så är det här kategorin för dig som vill upptäcka spännande och fascinerande historiska objekt.

Spara dina favoriter

HUGGVÄRJA, svensk, m/1832 för flottan, kortad värja m/1682.

Klinga med smedstämplar och prober-stämpel. Järnfäste med kavellindning av mässingstråd. Längd 90 cm

Aktuellt bud 4 800 SEK
Utropspris
3 000 SEK
SOLDATTORPSTAVLA, svensk, 1800-talets andra hälft.

Bemålad sköldförmad trätavla. Kongl. Skaraborgs Regemente, Willska Kompaniet No 969. Höjd 66 cm

Aktuellt bud 2 950 SEK
Utropspris
3 000 SEK
KARTA - POLEN, Heriters de Homann - Tobias Mayer, 1757,  handkolorerat kopparstick.

'Regni Poloniae'. Plåt 49,5 x 58,5 cm.

Aktuellt bud 3 500 SEK
Utropspris
3 000 SEK
FRIEDRICH CARLSON (Dresden 1700-1719), flintlåspistol, signerad.

Graverad och signerad pipa. Kaliber 19 mm. Graverat lås. Helstock med graverade mässingsbeslag. Längd 52 cm

Aktuellt bud 14 000 SEK
Utropspris
16 000 SEK
SLAGLÅSGEVÄR, miniégevär m/1857.

Huskvarna faktori 1858 nr 813 med bajonett. Längd 124 cm

Aktuellt bud 4 100 SEK
Utropspris
4 000 SEK
MYNT, 500 Balboas, guld 900/1000, Panama 1979.

I slutet fodral, med sigill. Diameter 4,5 cm. Vikt 41,7 g.

Aktuellt bud 1 200 EUR
Utropspris
2 000 EUR
JOHANN BAPTIST HOMANN - KARTA, handkolorerat kopparstick, karta över Skåne, 1700-tal.

"Nova tabula Scaniae que est Gothia Australis Provincias Scaniam, Hallandiam et Blekingiam". Stor allegorisk kartusch i nedre högra hörnet. Bladstorlek ca 50 x 60 cm.

Aktuellt bud 2 800 SEK
Utropspris
3 000 SEK
KUNGLIGA SVÄRDSORDEN, riddartecken, guld 18k och emalj.

5,9x4 cm

Aktuellt bud 2 700 SEK
Utropspris
3 500 SEK
ERIK GUSTAF GÖTHE, föreställande Karl XIV Johan (Sveriges kung 1818-44).

Gips, bronspatinerad. Signerad och daterad "G. GOTHE. s. 1836.". Höjd 78 cm. Med samtida grönmarmorerad piedestal av trä. Höjd inkl byst höjd 187 cm.

Aktuellt bud 22 000 SEK
Utropspris
25 000 SEK
JEAN DE WYK (Utrecht ca1690-1730) flintlåspistol, 1700-talets början, signerad.

Pipa med dekor över kammarstycket. graverat och signerat lås. Stock av valnöt med stålbeslag. Längd 40 cm

Aktuellt bud 7 000 SEK
Utropspris
10 000 SEK
FLINTLÅSPISTOLER, 2 st snarlika, 1700-tal.

Stålskurna pipor märkta med krönt "IN". Graverade lås. Helstockar i valnöt med mässingsbeslag. Längd 45 cm

Aktuellt bud 13 000 SEK
Utropspris
15 000 SEK
ORANJE-NASSAU orden,  Nederländerna, storkorsset, i etui med band.

Korset 8,8x5,6, kraschanen diameter 8,5 cm

Aktuellt bud 7 000 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
MIA GREEN, fotografier brevkortsalbum och fotoalbum bilder från Haparanda första världskriget daterade 1915.

Två album med sidor och pärmar i kartong. Fotoalbum med fotografier tagna av Mia Green monterade tillsammans med handskrivna beskrivningar av de motiv och händelser som syns på bilden dvs Haparanda i augusti 1915 då tyska, österrikiska och ryska soldater fanns i Haparanda på grund av första världskriget. Album 23 x 16,3 cm. Bilder ca 11 x 8 cm. Brefkortsalbum med fotografiska vykort med motiv från Haparanda och Tornedalen under första världskriget. De flesta kort stämplade Mia Green Fotoatelier a tergo. Album 19,5 x 14,5 cm. Bilder 9 x 14 cm.

Aktuellt bud 2 800 SEK
Utropspris
5 000 SEK
DANNEBROGEN, storkorsset, i etui, silver, förgyllt silver och emalj, A Michelsen, Köpenhamn.

Med band. Kraschan diameter 8,5, korsets höjd 8,5 cm

Aktuellt bud 4 200 SEK
Utropspris
6 000 SEK
BOKVERK, 349 gravyrer av danska mynt och medaljer.

Danske Medailler og Mynter i Det Kongelige Kabinet Stukne i Kobber og afdeelte i III Classer. 1-3. [Copenhagen 1791-94.] Folio. Pp. LXIV, 1-816, [4], 1-36, [3] + 349 engraved plates. Including the Supplement (Tillaeg) of 1794. Bound as follows: (1): Pp. LXIV, 1-32, 7-8, 33-112, 9-26, [4], 1-6 + 51 engraved plates. (2): Pp. (4), 117-484, 27-30 + 119 engraved plates. (3): Pp. (2), 487-806, 31-36, 807-816, (3) + 179 engraved plates. Contemporary half calf, spines renewed. Some water-staining and foxing, and some old handwritten notes. Bibl. danica 2, col. 587. Foreword by P. F. Suhm. Printed in just 500 copies.

Aktuellt bud 4 000 SEK
Utropspris
5 000 SEK
VASAORDEN, riddartecken, guld och emalj, i etui, CF Carlman Stockholm 1955.

6,3x4 cm

Aktuellt bud 2 200 SEK
Utropspris
3 000 SEK
TYSKA FÖRBUNDSREPUBLIKENS FÖRTJÄNSTORDEN, storkorsset med band i etui, förgyllt silver och emalj.

Korset 7x6, kraschanen 8,5x8,2 cm

Aktuellt bud 2 200 SEK
Utropspris
3 000 SEK
ALVAR AALTO, stolar, sex stycken, modell 611, Artek, Finland, 1900-talets slut.

Stomme av björk. Klädda med sadelgjord. Sitthöjd 45. Bredd 48. Djup 42. Höjd 79 cm.

Aktuellt bud 2 500 SEK
Utropspris
6 000 SEK
KARTA - SVARTA HAVET, Tobias Conrad Lotter, 1769, handkolorerat kopparstick.

'Tabula Synoptica Totius Fluminis Danubii A Fontibus Usque Ad Ostia...'. Plåtstorlek ca 49 x 57 cm.

Aktuellt bud 2 000 SEK
Utropspris
3 000 SEK
HJÄLM, m/1879-1900-1928, för manskap vid Kungl Livgardet till häst, 1900-talets början.

Förnicklad stålplåt med mässingsbeslag. Vid fronten riksvapnet flankerat av lejon. Runt kullen en lagerbladskrans. Längd ca 30,5 cm.

Aktuellt bud 2 000 SEK
Utropspris
3 000 SEK
MINNESMEDALJER, 35 st, sterlingsilver samt 4 jubileumsmynt.

"Sveriges Regenter", Bragdmedaljörer samt "Kungligt Pärlbröllop", utgivna av Mynthuset och Monetea. I tre schatull

Aktuellt bud 2 000 SEK
Utropspris
4 000 SEK
ITALIENSKA REPUBLIKENS FÖRTJÄNSTORDEN och ÖSTERRIKISKA REPUBLIKENS FÖRTJÄNSTORDEN.

Storofficers-set i etui med band, silver och emalj av Cravanzola, Rom. Korset 9,2x7,1, kraschanen diameter 8,5 cm Emaljerat bröstkors av Reitterer, Wien diameter 6,5 cm

Aktuellt bud 2 000 SEK
Utropspris
4 000 SEK
VITA ELEFANTENS ORDEN, Tahiland, 1:a klass-set, 3:e modellen, silver och emalj, med band i låda.

Tecknet höjd 10,2, kraschan diameter 7,8 cm

Aktuellt bud 3 000 SEK
Utropspris
4 000 - 5 000 SEK
MONTAGE, Numa Petersons handels & Fabriksaktiebolag Stockholm. Kongl. Hofleverantör, samt priskurant från 1900.

Medaljer för montage från svenska industri och hantverksutställningar monterade tillsammans med bronserat och bemålat riksvapen och mässingstext. 55x41 cm

Aktuellt bud 2 000 SEK
Utropspris
6 000 SEK
SLAGLÅSPISTOLER, 2 st, 17/1800-tal.

Svensk förändringsmodell lik 1807 års. Med laddstocksränna och rörkor. Ändrad från flintlås. Helstock med mässingsbeslag samt löskolvsfäste. Längd 47 cm. Liten omändrad slaglåspistol med järnbeslag. Längd 17,5 cm

Inga bud
Utropspris
3 000 SEK
SLAGLÅSPISTOL, svensk, m/1854 för flottan.

Huskvarna faktori 1859, nr 154. Längd 41 cm

Inga bud
Utropspris
4 000 SEK