Militaria

Militaria är en spännande kategori som innehåller föremål som spänner över flera tusen år. Här kan du hitta allt från grekiska mynt från 300-talet f.kr till slaglåspistoler från 1800-talet och blankvapen från 1900-talet. Oavsett om du är samlare, inredare eller bara allmänt antikintresserad så är det här kategorin för dig som vill upptäcka spännande och fascinerande historiska objekt.

Spara dina favoriter

GEVÄRSFODRAL, läder, 1900-tal.

Naturfärgat skinn; med axelrem och bärhandtag. Längd ca 78 cm.

Aktuellt bud 1 600 SEK
Utropspris
1 500 SEK
BORDSMEDALJ, brons, Sovjetunionen, Olympiska spelen 1980.

Diameter 16,5 cm. Vikt cirka 4518 g. I låda.

Aktuellt bud 110 EUR
Utropspris
150 EUR
SLAGLÅSPISTOL, 1800-TAL.

SLAGLÅSPISTOL, 1800-TAL.

Längd ca 17 cm.

Aktuellt bud 850 SEK
Utropspris
1 500 SEK
SLAGLÅSPISTOL, 1800-tal,

SLAGLÅSPISTOL, 1800-tal,

längd ca 48 cm. Beslag av mässing. Otydlig märkning.

Aktuellt bud 1 150 SEK
Utropspris
2 000 SEK
HIRSCHFÄNGER, omkring sekelskiftet 1900.

Fäste i förgylld mässing med dekor av hovar och tre ekollon på kaveln. Kavelplattor av horn. Klinga med etsad dekor av djur samt märkt Solingen. Med portopé. Längd 47 cm.

Aktuellt bud 2 200 SEK
Utropspris
3 000 SEK
RELIEFER, ett par, trä, omkring 1900.

Jaktstilleben. Handskurna. Ca 100 x 58 cm vardera.

Aktuellt bud 1 200 SEK
Utropspris
3 000 SEK
SABEL, för manskap inom kavalleriet, m/1867-93.

Genombrutet mässingsfäste med läderklädd kavel. Eneggad klinga med en blodsrand. Längd 106 cm.

Aktuellt bud 550 SEK
Utropspris
2 000 SEK
SILVERMYNT, Rubel 1829, Ryssland.

Diameter 36 mm, vikt 20,8 g.

Aktuellt bud 50 EUR
Utropspris
150 EUR
BÄLTE, silver, Ryssland, sekelskiftet 1900.

Delvis förgylld niellodekor. Spännet med initialer 'BK'. Innerklädsel av läder, innerbeslag av försilvrad mässing. Längd 89 cm. Totalvikt cirka 1002 g.

Aktuellt bud 524 EUR
Utropspris
1 000 EUR
BICORNE MED ASK, för kungliga flottan, Storbritannien, cirka sekelskiftet 1900.

Miller & Sons, Southampton. Svart filt med guldbrokad. I målad metallask. Längd 43 cm.

Aktuellt bud 110 EUR
Utropspris
200 EUR
OFFICERSSABEL, för infanteriet, modell 1841-65, Ryssland.

Mässingfäste med läderklädd kavel. Metallbalja. Delar av upphängning. Längd 89 cm, klingan 75 cm.

Aktuellt bud 151 EUR
Utropspris
500 EUR
SABEL, för fanjunkare vid kavalleriet, m/1893.

Genombrutet mässingsfäste med läderklädd kavel. Tveeggad klinga med två blodsrännor. Svärtad stålbalja. Längd 99 cm.

Aktuellt bud 600 SEK
Utropspris
2 500 SEK
SABEL, för menig vid kavalleriet, m/1889.

Mässingsfäste med svärtad träkavel. Tveeggad klinga med en blodsränna. Blank stålbalja. Längd 96 cm.

Aktuellt bud 800 SEK
Utropspris
2 500 SEK
MEDALJ FÖR TROHET OCH FLIT, 18 K guld, 1944. Vikt ca 58 gram.

"Gustaf V Sveriges Göt o Vend Konung". "För trohet och flit af Kongl. Sällskapet Pro Patria". Höjd 6 cm exklusive länkar. I originaletui från C.F. Carlman Kunglig Hov- och Ordensjuvelerare, Stockholm.

Aktuellt bud 12 500 SEK
Utropspris
15 000 SEK

Genombrutet fäste av mässing. Eneggad klinga med en blodsrand. Svärtad stålbalja. Längd 106 cm.

Aktuellt bud 350 SEK
Utropspris
2 000 SEK
TSUBA, järn, signerad, Japan, 1600-tal.

Reliefdekor av inläggningar med bladverk och figur. 7-6 cm.

Aktuellt bud 250 EUR
Utropspris
350 EUR
RUSTNINGSDELAR, plåt, samtida efter äldre förlaga.

Bestående av hjälm, bröstharnesk, axlar, ett par armskydd, ett par knäskydd och ett par skydd för underbenen

Aktuellt bud 2 000 SEK
Utropspris
5 000 SEK
RYTTARHJÄLM, Zischägge, stål, mellan-Europa, 1600-talets första hälft.

Svartmålad. Höjd 27 cm, längd 43 cm.

Aktuellt bud 1 065 EUR
Utropspris
2 300 EUR
MYNT / MEDALJER, 100 st, sterlingsilver, Franklin Mint,"De 100 största mästerverken". I schatull.

Samtliga mynt med präglad dekor av stora mästerverk av konstnärer som Caravaggio, Degas, Goya, El Greco mfl. Varje mynt väger ca 50 gram. Schatullets längd ca 52, bredd ca 37 cm, höjd ca 30 cm.

Aktuellt bud 300 SEK
Utropspris
15 000 SEK
RUSTNINGSDEL, 1900-talets början, miniatyr modell efter äldre förlaga.

Av plåt. Med reliefdekor. Bredd 38 cm

Inga bud
Utropspris
5 000 SEK