Silver

I kategorin silver finner du allt från intressant barocksilver från 1600-talets början till silver från rokokon och den gustavianska tiden av mästare som Ronander och Zethelius. Du hittar även trendiga silverobjekt av kända skandinaviska formgivare så som Wiwen Nilsson, Georg Jensen och Tapio Wirkkala.
Ljusstakar, fat, bestick, tekannor och andra attraktiva bruksföremål likväl som historiska prestigeobjekt och små personliga accessoarer så som snusdosor och luktdosor.
Silver är en slitstark ädelmetall som beundrats i alla tider, den metall som bäst leder värme och som samtidigt reflekterar ljuset från en brinnande låga på vackrast sätt.

KAFFEKANNA OCH GRÄDDKANNA, silver, Stockholm, 1875-1917.

Delvis godronnerad kaffekanna med tassfötter och lockknopp i form av kotte. Uppsvängd hänkel av svärtat trä. Gåvogravyr. K Anderson 1917. Höjd 23 cm. Invändigt förgylld gräddkanna med blomsterdekor. 1875. Höjd 10 cm. Total vikt 575 gram.

Inga bud
Utropspris
3 000 SEK
SHAKER, BÄGARE SAMT FAT, silver, 1930-40-tal.

Cocktailshaker, CG Hallberg, Stockholm, 1941, höjd 22,5 cm. Bägare, Guldsmedsaktiebolaget, Stockholm, 1945, höjd 19 cm. Fat, Guldsmedsaktiebolaget, Stockholm, 1935, diameter 36,5 cm.

Inga bud
Utropspris
4 000 SEK
ZOLTAN POPOVITS, SCHACKPJÄSER 4 stycken, sterlingsilver. Lapponia 1978-79.

Svarta bönder, med socklar. Höjd figur ca 5 cm, sockel 2,5 cm.

Inga bud
Utropspris
6 000 SEK
ZOLTAN POPOVITS, SCHACKPJÄSER 4 stycken, sterlingsilver. Lapponia 1976-77.

Inga bud
Utropspris
6 000 SEK
GRÄDDSNÄCKA, TEGLASHÅLLARE SAMT SLEV, silver, Moskva 1898-1926.

Gräddsnäcka, höjd 8 cm. Teglashållare, höjd 10,5 cm. Slev, längd 27 cm.

Aktuellt bud 30 EUR
Utropspris
200 EUR
ZOLTAN POPOVITS, SCHACKPJÄSER, 2 stycken, sterlingsilver. Lapponia 1976-77.

Löpare, 'vita', med socklar. Höjd figur ca 8 cm, sockel 3,5 cm. Total höjd 11,5 cm.

Aktuellt bud 333 SEK
Utropspris
3 000 SEK
CG HALLBERG, skål, silver, Stockholm, 1925.

Skål med veckad kant och hamrad yta. Gåvogravyr. Diameter 24 cm. Vikt 420 gram.

Aktuellt bud 450 SEK
Utropspris
1 500 SEK
NIELS ERIK FROM, Nakskov, Danmark, ring med cabochonslipad ametist.

Silver. Storlek 17/54. Vikt 5,6 gram.

Aktuellt bud 450 SEK
Utropspris
1 500 SEK
LJUSSTAKAR, ett par, silver, KG Markströms Guldsmeds AB, Uppsala, 1968, 386 gram.

Uppsvängd ljuspipa. Oktogonalt avsmalnande skaft. Pärlbård. Fyllda fötter. Höjd 15,5 cm.

Aktuellt bud 500 SEK
Utropspris
3 000 SEK
FISKBESTICK, pläter, England, 42 delar, 1900-talets början.

Knivar och gafflar sat uppläggningsbestick, för 20 personer.

Aktuellt bud 500 SEK
Utropspris
2 000 SEK
SKÅL PÅ FOT, silver, H WILHELM OCH F JENSEN, BAGSVAERD, 1900-TALETS ANDRA HÄLFT.

Höjd 17 cm. Diameter 15 cm. Vikt ca 250 g.

Aktuellt bud 600 SEK
Utropspris
3 000 SEK
LJUSSTAKAR, silver, rokokostil, svenska importstämplar, 1900-tal.

Dekor av akantus. Rund fot med svängda knäckar. Fylld fot. Monogramgravyr. Höjd 27 cm.

Aktuellt bud 800 SEK
Utropspris
3 000 SEK
SKÅL och DOSA, silver, Gustaf Adolf Strömbäck, Helsingfors 1843 och Carl Fridolf Ekholm, Helsingfors 1864.

Invändigt förgyllda. Sockerskål på fot, höjd 11 cm, diameter 16,5 cm. Dosa med graverat lock, höjd 3,5 cm, diameter 6,4 cm. Sammanlagd vikt ca 220 g.

Aktuellt bud 85 EUR
Utropspris
250 EUR
KRYDDSET, 3 delar, silver, Birmingham, England, 1961.

Saltkar med sked, pepparströare samt senapskanna med sked. Insatser av blått glas. Saltkar 6,5 cm. Pepparströare 9,5 cm. Senapskanna 9,5 cm. Vikt utan glas 200 gram.

Aktuellt bud 900 SEK
Utropspris
2 500 SEK
BESTICKSERVIS, 76 delar, silver, modell Chippendale, GAB, 1930-tal.

6 matknivar, 25.5 cm 6 matgafflar, 20 cm 6 matskedar, 20 cm 6 bordsknivar, 21 cm 6 bordsgafflar, 18 cm 6 bordsskedar, 18 cm 6 dessertgafflar, 14 cm 5 kaffeskedar, 12 cm 6 mockaskedar, 10.5 cm 6 fiskgafflar, 17.5 cm 6 fiskknivar, 20 cm 3 smörknivar, 19.5 cm 6 fruktknivar, 15.5 cm 1 syltsked, 14 cm. 1 potatissked, 18 cm, Totalvikt, knivar med stålblad exkluderade, ca 1855 g.

Aktuellt bud 1 000 SEK
Utropspris
8 500 SEK
COLLIER, förgyllt sterlingsilver och emalj, David Andersen, Norge, 1950/60-tal.

Halsband med löv av förgyllt silver med lila emalj. Stämplat D-A 925 S Sterling Norway. Med svenska importstämplar. Längd 41 cm.

Aktuellt bud 1 100 SEK
Utropspris
1 500 SEK
ZOLTAN POPOVITS, SCHACKPJÄSER, 2 stycken, sterlingsilver. Lapponia 1981.

Torn och springare, 'vita'. En ej tillhörande sockel medföljer. Höjd figur ca 7-8 cm.

Aktuellt bud 1 100 SEK
Utropspris
3 000 SEK
Såsskål på fat, silver 950/1000, icke identifierad mästarstämpel, troligen Paris efter 1838. Louis XV-stil.

Oval, profilerad, med dekor av räfflat kantband med blad i relief. Parställda hänklar. Fatet fäst med två muttrar. Längd 23 cm, höjd 10 cm, vikt 670 gram.

Aktuellt bud 1 100 SEK
Utropspris
5 000 SEK
SKÅL och GRÄDDKANNA, silver, Johan Niclas Chorin, Karleby 1868 resp. Anders Johan Holming, Tavastehus 1892.

Sockerskål på överkragad fot, höjd 11,5 cm, diameter 16,3 cm. Gräddkannan med uppåt svängd hänkel, höjd 12 cm. Sammanlagd vikt ca 285 g.

Aktuellt bud 110 EUR
Utropspris
250 EUR
UPPSATSSKÅL, silver, Spanien, efter år 1934.

Brättets diameter 20 cm. Höjd 23 cm, bredd inkl hänklar 32 cm. Vikt 414 g.

Aktuellt bud 110 EUR
Utropspris
300 EUR
SALTSKÅLAR, 4 st, silver, Ryssland 1800-tal och SALTSKEDAR, silver, Finland 1920-tal.

Olika former och tillverkare, bredd 7,5 - 9,5 cm. Skedarna med förgyllda blad, längd ca 7 cm. Sammanlagd vikt 157,5 g.

Aktuellt bud 110 EUR
Utropspris
250 EUR
Smörknivar 2 st samt fruktknivar 12 st (10-2), silver och ebenhots. 1800-tal.

Refflade skaft av ebenholts. Längd 21 och 15,5 cm.

Aktuellt bud 1 250 SEK
Utropspris
1 500 SEK
DOSA, silver och niello, Moskva 1881.

Locket med troika, 11x6,5 cm. Vikt 137 g.

Aktuellt bud 120 EUR
Utropspris
250 EUR
SOCKERSKÅL, silver, svensk importstämpel.

Oval med uppsvängda hänklar, dekor av vindruvor, insats i blått glas. Höjd 14,5 cm. Vikt 218 gram.

Aktuellt bud 1 300 SEK
Utropspris
2 500 SEK
LJUSSTAKAR, ett par, silver, Thomas Bradbury III & John S Henderson, London, 1881, 504 gram.

Skaft i form av godronnerade kolonner med korintiska kapitäl, på kvadratisk fot. Höjd 15 cm.

Aktuellt bud 1 400 SEK
Utropspris
2 000 SEK
K ANDERSON, skål. silver, Stockholm, 1917.

Skål med hamrad yta på fyra kulfötter. Gåvogravyr undertill. Diameter 21 cm. Vikt 460 gram.

Aktuellt bud 1 450 SEK
Utropspris
3 000 SEK
SIGVARD BERNADOTTE, salt- och pepparströare, sterlingsilver, modell 834, Georg Jensen.

Cylindrisk form. Stämplade 834 Denmark Georg Jensen Sterling samt med svenska importstämplar. Höjd 5 cm. Total vikt 65 gram.

Aktuellt bud 1 500 SEK
Utropspris
2 000 SEK
BÄGARE, 3 stycken, silver, 1800-tal respektive 1900-tal.

Tre bägare av silver. Tore Kullander, Borås, 1962, höjd 13 cm. Gustaf Israel Lyberg, Eksjö, 1842, höjd 8 cm. Bengt Tornberg, Linköping, 1809, höjd 8 cm. Total vikt ca 477 gram.

Aktuellt bud 1 500 SEK
Utropspris
3 000 SEK
VISITKORTSBRICKA, silver. John Carter, London 1774, 258 gram.

Diameter 18 cm.

Aktuellt bud 1 800 SEK
Utropspris
2 500 SEK
GAB, bestickuppsättning, 22 delar, silver, "Excellens", Stockholm, 1960-tal.

Bestående av: 9 matgafflar, 340 gram, 9 matknivar med rostfria blad 554 gram. 3 smörknivar med rostfria blad, 142 gram 1 matsked, 44 gram. Totalvikt med knivar 1080 gram.

Aktuellt bud 1 900 SEK
Utropspris
3 000 SEK
CARL FREDRIK KÄLLSTRÖM, skål, silver, Jugend, Malmö, 1901.

Invändigt förgylld skål med reliefdekor av näckrosor. Diameter 13,5, höjd 9 cm. Vikt 255 gram.

Aktuellt bud 2 000 SEK
Utropspris
3 000 SEK
FAT, silver GAB, Stockholm, 1946.

Fat med reliefdekor av blommor och blad. Ca 47 x 40 cm. Vikt ca 1030 g.

Aktuellt bud 2 000 SEK
Utropspris
3 000 SEK
Gräddsnäcka, silver, Stockholm 1776, saknar mästarstämpel. Rokoko.

Invändigt förgylld. Oval, på tre bladfötter, slät med genombrutet, kartuschformat tumgrepp. Längd 18,5 cm, vikt 230 gram.

Aktuellt bud 2 000 SEK
Utropspris
10 000 SEK
OLJELAMPA/ IKONLAMPA, silver, stämplad J.T. Kontrollmästare Ivan Vonifatiyevich Yevstigneyev, S:t Petersburg 1878.

Höjd 11 cm, med mässingskedjorna 66 cm.

Aktuellt bud 220 EUR
Utropspris
250 EUR
Skålar/karotter, 2 st, silver 950/1000, Frankrike efter 1838.

En invändigt förgylld, rund med profilerad kant med bladdekor, en kvadratisk med profilerad kant med bladdekor. Diameter 25 och 24 cm, total vikt 1.270 gram.

Aktuellt bud 2 500 SEK
Utropspris
8 000 SEK
KAFFESERVIS, tre delar, silver, rokokostil, svenska importstämplar, 1900-tal.

Kaffeservis bestående av kaffekanna, gräddkanna med samt sockerskål med lock. Dekor med åsar. Locknoppar i form av blommor. Höjd 10-22 cm. Total vikt ca 1225 gram.

Aktuellt bud 3 000 SEK
Utropspris
4 000 SEK
KAFFESERVIS, 3 delar, silver, Auran Kultaseppä, Åbo 1967.

Kaffekanna, invändigt förgylld gräddsnäcka och sockerskål. Höjd 9 - 22,5 cm. Sammanlagd vikt 929 g.

Aktuellt bud 300 EUR
Utropspris
400 EUR
TEKANNA och SKÅL PÅ FOT, silver, Indien, 1800-talets slut, vikt 460 g resp. 880 g.

Kannans höjd 15 cm. Skålens hjöjd 22 cm.

Aktuellt bud 300 EUR
Utropspris
500 EUR
VAS, silver, tidigt 1900-tal.

VAS, silver, tidigt 1900-tal.

Reliefdekor av blomstergirlanger. Stämplad STERLING. Höjd 47,5 cm. Vikt 1970 gram.

Aktuellt bud 3 200 SEK
Utropspris
4 000 SEK
BESTICK 34 dlr silver Ryssland 1800-talets andra hälft.

Bestående av; 1 soppslev, längd 31 cm, 2 gafflar, längd 20,5 cm, 6 skedar, längd 22 cm, 6 skedar, längd 21,5 cm, 6 skedar, längd 18 cm, 1 sked, längd 18 cm, 4 skedar, längd 14,5 cm, 8 skedar, längd 13,5 cm.. Olika tillverkare och år, bla Fredrik Fresen, S:t Petersburg 1852, Elias Bergqvist S:t Petersburg och Nikolaj W Nemirow-Kolodkin 1887. Total vikt ca 1960 gram

Aktuellt bud 3 200 SEK
Utropspris
4 000 SEK
BESTICK 57 dlr Chippendale silver Tyskland 1900-talets första hälft.

Bestående av; 12 knivar, längd 21 cm, 12 gafflar, längd 17,5 cm, 12 skedar, längd 21 cm, 12 skedar, längd 13,5 cm, 12 skedar, längd 10,5 cm. 1 sockertång. Total vikt ca 2380 gram

Aktuellt bud 3 200 SEK
Utropspris
4 000 SEK
BESTICKSERVIS, 74 delar, silver. Tyskland samt Sverige, 1900-tal, 2393 gram.

Bestående av: Tyskland, med Svenska importstämplar, samt K. Andersson, bestående av: 1 matskedar, 788 gram, 17 matgafflar, 773 gram. 17 matknivar med rostfria blad, 960 gram. 4 smörknivar med rostfria blad, 138 gram. 3 smörgåsknivar med rostfria blad 108 gram. 8 smörgåsgafflar, 178 gram. "Gammal Fransk", bl.a. Johan Ahlforss, Strängnäs, 1842: 6 matskedar, 402 gram, samt 4 kaffeskedar, 76 gram. Modell "Haga", bestående av: 4 smörgåsgafflar, 88 gram. 8 smörgåsknivar med rostfria blad, 234 gram. 1 matsked, 48 gram. 1 matgaffel, 40 gram. Silvervikt 2393 gram, totalvikt 3833 gram.

Aktuellt bud 3 250 SEK
Utropspris
5 000 SEK
KANNA, sterlingsilver, Cohr, Danmark. Vikt 600 gram.

Bukig form med svängt handtag. Höjd 22 cm.

Aktuellt bud 3 416 SEK
Utropspris
3 000 SEK
JOHAN ROHDE, skål, sterling silver, modell 17B, Firma Georg Jensen, Köpenhamn 1925-32,

Klockad skål på genombruten fot. Höjd 13,5 cm, diameter 14,5 cm. Vikt ca 312 gram.

Aktuellt bud 4 000 SEK
Utropspris
8 000 SEK
SKANDIA-HULTMAN KB, BESTICKSERVIS, 72 delar, silver, modell "Haga" , Stockholm, 1930-tal, 2226 gram.

Bestående av: 12 matskedar, längd 21,5 cm, 676 gram. 12 knivar med rostfria blad, längd 22 cm, 538 gram. 12 gafflar, längd 18 cm, 464 gram. 12 gafflar, längd 21,5 cm, 632 gram. 12 knivar med rostfria blad, längd 25 gram, 764 gram. 12 skedar, längd 19 cm, 454 gram. Silvervikt utan knivar 2226 gram. Totalvikt 3528 gram.

Aktuellt bud 4 600 SEK
Utropspris
4 000 SEK
GULDSMEDSAKTIEBOLAGET (GAB), bestickuppsättning, 64 delar, silver, "Chippendale". Eskilstuna, 1980-90-tal, 2476 gram.

Bestående av: 15 knivar, 7 med rostfria blad, silvervikt 552 gram, totalvikt 992 gram. 16 gafflar, 584 gram. 13 skedar, 468 gram. 3 skedar, 158 gram. 1 fiskniv, 96 gram. 4 smörknivar, 188 gram. 6 smörgåsknivar, 290 gram. 6 smörgåsgafflar, 140 gram. Vikt 2476 gram. Totalvikt 2916 gram.

Aktuellt bud 5 000 SEK
Utropspris
7 000 SEK
KAFFESERVIS, 4 delar,  Nordisk Silverkonst, Helsingborg, sterlingsilver,  1947-48. Total vikt 1400 gram.

Slät ovoid form på rund fot. Svängda handtag av valnöt. Kaffekannans lockknopp med svängda stiliserade blad. Kaffekannans höjd 23 cm.

Aktuellt bud 5 000 SEK
Utropspris
8 000 SEK
STOP, silver, GAB, Stockholm 1938, 802 gram.

Invändigt förgylld. Reliefdekor. Locket krönt av mynt. Höjd 18,5. Vikt 802 gram.

Aktuellt bud 5 200 SEK
Utropspris
5 000 SEK
CG HALLBERG, bestickuppsättning, 53 delar, silver. Stockholm, 1950-tal, 2632 gram.

Bestående av: 11 matskedar, 564 gram. 11 matgafflar, 536 gram. 11 matknivar, 866 gram. 12 smörgåsgafflar, 326 gram. 5 smörknivar, 250 gram. 3 kaffeskedar, 90 gram.

Aktuellt bud 5 201 SEK
Utropspris
4 000 SEK
SOCKERSKÅL, silver, empire, Dorpat (Tartu) ca 1835, Carl Friedrich Luetten 1818-1868.

Längd 24 cm. Total vikt 581 g.

Aktuellt bud 560 EUR
Utropspris
700 EUR
DRYCKESKANNA, silver, barockstil, Tesi Göteborg, 1950.

Stop i barockstil med rik blomsterdekor. I locket infällt mynt med Gustaf V:s porträtt. Fötter i form av lejon. Höjd 17,5 cm. Vikt 780 gram.

Aktuellt bud 6 210 SEK
Utropspris
4 000 SEK
Fat, ett par, silver 950/1000, Frankrike efter 1838. Louis XV-stil.

Ett fat stämplat Emil Puiforcat, Paris efter 1857. Runda, profilerade, med bladdekor på kantbandet. Diameter 33 cm, total vikt 1995 gram.

Aktuellt bud 6 300 SEK
Utropspris
10 000 SEK
Tumlare/kalk, silver med nödmynt, ostämplad, Sverige 1700-tal. tal.

Delvis förgylld, med infällda Karl XII:s nödmynt samt inskription:"Då Swerges Land i, Krig och örloug, Duipt inlog man då, på Kopper mynt Slik, Bilder preglad Såg". Skaft med nod och fot 1800-tal. Höjd 12 cm, diameter 7,8 cm, vikt 145 gram.

Aktuellt bud 7 000 SEK
Utropspris
15 000 SEK
Johan Fredrik Wildt, ljusstakar, ett par, silver, Stockholm 1797. Sengustavianska.

Koniska, fasetterade skaft på kvadratisk fot med avfasade hörn på kulfötter. Runt foten stansad brodyr. Höjd 19 cm. Vikt c:a 403 gram.

Aktuellt bud 8 200 SEK
Utropspris
20 000 SEK
BESTICK ca 127 dlr, silver svenska importstämplar 1900-talets första hälft.

Bestående av; 9 knivar, längd 21,5 cm, 18 knivar, längd 19 cm, 6 smörknivar, 9 gafflar, längd 18,5 cm, 18 gafflar, längd 17 cm, 9 gafflar, längd 14 cm, 9 skedar, längd 19 cm, 9 skedar, längd 17 cm, 12 skedar, längd 13,5 cm, 1 serveringssked, 9 fiskknivar, längd 19 cm, 9 fiskgafflar, längd 16,5 cm. Alla delar med monogram E. Total vikt inkl blad ca 5280 gram

Aktuellt bud 10 500 SEK
Utropspris
20 000 SEK
ERIC LÖFMAN, tekanna, silver, MGAB, Uppsala 1978, numrerad 1/10.

Bukig med välvt lock, stämplad HANDARBETE nr 1/10. Höjd 19 cm exklusive handtag, vikt 1230 g.

Aktuellt bud 11 000 SEK
Utropspris
12 000 SEK
BESTICKUPPSÄTTNING, 48 delar, silver, "Olga". Sverige, 1800-talets andra hälft/1900-talets första hälft, 3332 gram.

12 skedar, Israel Sundström, längd 22 cm, 1160 gram. 12 skedar, längd 19 cm, 516 gram. 12 matgafflar, Gustaf Möllenborg, längd 21 cm, 1160 gram 12 gafflar, längd 18,5 cm, 496 gram. Totalvikt 3332 gram.

Aktuellt bud 11 000 SEK
Utropspris
4 000 SEK
BRICKA, silver, W A BOLIN, Stockholm 1923.

Brickans mått ca 60 x 60 cm, vikt ca 4300 gram. Rödmålat brickbord av trä medföljer. 68 x 68, höjd 67 cm.

Aktuellt bud 14 000 SEK
Utropspris
18 000 SEK
VIKTOR LINDMAN, BESTICKUPPSÄTTNING, 178 delar, silver, Helsingfors, största delen stämplade 1916.

Serveringsskedar, slevar och kaffeskedar med förgyllda blad. Mat- och förrättsknivarna med stålblad. Fiskbestick: 12 gafflar och 12 knivar, längd 17,5 resp 21,8 cm Serveringsbestick för fisk, längd 25,5 och 30 cm 12 matgafflar, längd 20,5 cm 12 matknivar, 23,5 cm 12 matskedar, 21 cm 12 dessertskedar, 17,5 cm 12 förrättsgafflar, 16,8 cm 12 förrättsknivar, 21 cm 12 fruktgafflar samt 12 -knivar 12 tårtgafflar 12 teskedar 12 kaffeskedar soppslev, längd 33,5 cm 2 såsslevar, 16,5 cm 2 sardingafflar 5 sillgafflar 2 ströskedar Diverse serveringsbestick, 8 st, mestadels skedar, längd 16-28 cm. Sammanlagdd vikt ca 5910 g exkl knivar med stålblad. Enstaka serveringsskedar stämplade av Oskar Lindroos, Iisakki Saha, Erik Järfwelin och T. Kunnas, Finland.

Aktuellt bud 1 550 EUR
Utropspris
1 500 EUR