419
301196

Lars Hillersberg

(Sverige, 1937-2004)
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
1 320 - 1 770 EUR
1 380 - 1 840 USD
Klubbat pris
23 000 SEK

Karin Aringer
Karin Aringer
Specialist fotografi och samtida konst
+46 (0)702 63 70 57
Lars Hillersberg
(Sverige, 1937-2004)

"För Sverige ur tiden"

Signerad LH. Blandteknik på papper, bildyta 27,5 x 19,5 cm.

Proveniens

Bo A Karlssons samling, Stockholm.

Originalet som Hillersberg sedan utgick ifrån i sina screentryck med samma titel.

”För Sverige ur tiden” är en av sjuttiotalskonstens ikoner, motivet finns i flera versioner varav detta är den första han tryckte. Hillersberg själv hävdade att han kommit på idén med valspråket innan Carl XVI Gustaf men det finns idag inga säkra källor för detta. Total finns det idag fyra kända versioner av detta motiv som Hillersberg tryckte; denna version som är nummer ett samt; Kungen i blått med Carl XVI Gustafs monogram, silvergrå ram mot vit bakgrund. Kungen i blått utan monogram, gul ram mot vit bakgrund. Kungen i svart utan monogram mot vit bakgrund. På detta sätt arbetade Hillersberg under hela sitt liv, fann han ett motiv som intresserade honom gjorde han flera versioner av det med ytterst små förändringar.