350804

583. JOHN LUNDQVIST, Yngling, patinerad brons, Stockholms Konstgjuteri, ca 1937-40.

Detalj från "Uppståndelsemonumentet" vid Gunnar Asplunds Heliga Korsets Kapell, Skogskyrkogården, Stockholm, signerad JOHN LUNDQVIST samt gjutarstämplar STHLMs KONSTGJ. FUD., på sockel av marmor. Höjd 51 cm (inkl sockel höjd 14,5 cm).

Följerätt
Ja
Utropspris
35 000 - 40 000 SEK/4 118 - 4 706 EUR
Klubbat pris
32 000 SEK

Det är för sent att lämna inropsuppdrag.

Du måste vara inloggad för att kunna lägga bud/inropsuppdrag

Övrigt

John Lundqvists (1882-1972) mest inflytelserika skulpturala verk är Uppståndelsemonumentet vid Gunnar Asplunds Heliga Korsets kapell (1937-1940) på Skogskyrkogården i Stockholm. Skulpturen är en väsentlig och karaktäristisk del av Asplunds kapell och Skogskyrkogården som helhet. Asplunds och Lewerentz arkitektur i Skogskyrkogården etablerade en ny form av begravningsplats som på ett grundläggande sätt influerat skapandet av andra begravningsplatser runt om i världen. Från 1994 ingår Skogskyrkogården i Unescos världsarvslista med nummer 558 och då som det andra kulturarvet från 1900-talet. Auktionens skulptur, är en studie eller modell till den monumentala helhet som 1941 restes på Skogskyrkogården.

Kontakta ansvarig katalogiserare

Eva Seeman

Eva Seeman
Ansvarig specialist design & modernt konsthantverk

+46 (0)8 614 08 31
eva.seeman@bukowskis.com

Fullständiga köpvillkor

Transporter

Hur lägger jag bud

Skapa konto