583
350804

John Lundqvist

(Sverige, 1882-1972)
Utropspris
35 000 - 40 000 SEK
3 090 - 3 530 EUR
3 220 - 3 680 USD
Klubbat pris
32 000 SEK

Eva Seeman
Eva Seeman
Chefsspecialist, modernt och samtida konsthantverk och design
+46 (0)708 92 19 69
John Lundqvist
(Sverige, 1882-1972)

Yngling, patinerad brons, Stockholms Konstgjuteri, ca 1937-40.

Detalj från "Uppståndelsemonumentet" vid Gunnar Asplunds Heliga Korsets Kapell, Skogskyrkogården, Stockholm, signerad JOHN LUNDQVIST samt gjutarstämplar STHLMs KONSTGJ. FUD., på sockel av marmor. Höjd 51 cm (inkl sockel höjd 14,5 cm).

John Lundqvists (1882-1972) mest inflytelserika skulpturala verk är Uppståndelsemonumentet vid Gunnar Asplunds Heliga Korsets kapell (1937-1940) på Skogskyrkogården i Stockholm. Skulpturen är en väsentlig och karaktäristisk del av Asplunds kapell och Skogskyrkogården som helhet. Asplunds och Lewerentz arkitektur i Skogskyrkogården etablerade en ny form av begravningsplats som på ett grundläggande sätt influerat skapandet av andra begravningsplatser runt om i världen. Från 1994 ingår Skogskyrkogården i Unescos världsarvslista med nummer 558 och då som det andra kulturarvet från 1900-talet. Auktionens skulptur, är en studie eller modell till den monumentala helhet som 1941 restes på Skogskyrkogården.