• 8537073 thumb
  • 8537072 thumb
8537073 bukobject
  • 8537073 thumb
  • 8537072 thumb

5. IVAR AROSENIUS, Akvarell, gouache och blyerts på papper, monogram sign o dat -04.

"Prinsessan i det gröna, Normandie", 26 x 20 cm. Originalram.

Ej examinerad ur ram.

Utropspris
50 000 - 60 000 SEK
5 807 - 6 968 EUR
Slutpris (inkl. köparprovision)

Du måste vara inloggad för att kunna lägga bud/inropsuppdrag.

Proveniens

Ursprungligen i fru Gudrun Törnemans (modellen) samling.
Därefter i Algot Törnemans samling.
Sedermera i arv inom familjen till nuvarande ägare.

Kungl. Akademien för de fria konsterna, "Ivar Arosenius - Minnesutställning", arrangerad av Sveriges Allmänna Konstförening, Stockholm 1926, kat nr 194 (under titeln "Prinsessa").

Övrigt

Katalognumret avbildar Gudrun Höyer-Ellefsen vars betydelse för Arosenius förtydligas av Karl Asplund i "Ivar Arosenius", 1928: "Den som kom till hans räddning var sångerskan Gudrun Höyer-Ellefsen som då tog lektioner för den berömda läraren Tequi och tillhörde det skandinaviska konstnärskotteriet i Paris och som han träffade i april 1904 på Régence och genast ville måla av. Det var hon som blev den nya 'Sagoprinsessan', som han behövde. Hon stöttes inte tillbaka som de andra av hans råhet och olidliga vokabulär, och när hon visat, att hon inte brydde sig om detta och att hon var en verkligt god vän, slog Arosenius om och hyllade sig till henne med den oreserverade vänskap, som han kände för dem som en gång kommit in i hans krets. Hon spelade nog en högre roll för honom än vännens, han beundrade henne, och i en stor del av hans akvarellfantasier från denna tid är det hennes vackra, högresta, guldblonda gestalt, som kommer igen. Hon blev kort därefter gift med en annan av medlemmarna i den skandinaviska konstnärskolonien, den från München komne, begåvade, egendomlige Axel Törneman, som Arosenius kände från Göteborg, också han en frenetisk konstnärsnatur och bohème [...] De tre brukade träffas och äta tillsammans på Restaurant Garnier på Boulevard Raspail. Deras roligaste och mest givande samvaro var emellertid några lyckliga sommarveckor i Normandie, om vilka fru Törneman haft vänligheten att berätta".

Köpvillkor

Fullständiga köpvillkor

Transporter

Läs mer här

Olika sätt att lägga bud

Läs mer här

Bli kund

Registrera dig här