Vy över Koppom, Värmland
Signerad O.Hesselbom och daterad 1904. Duk 102 x 178 cm.
Brukspatron Per Fredrik Canell, därefter i arv till nuvarande ägare.
Enligt uppgift skall himlen på målningen vara utförd av Gustaf Fjaestad då Hesselbom vid utförandet beklagat sig över att han inte fick himlen som han önskade. Fjaestad erbjöd sig då att måla den.