Klassisk konst

I denna kategori finns måleri från hela världen från ca 1850 fram till 1920. Kategorin utmärks av ett klassiskt skolat uttryck och främst handlar det om oljemåleri på duk och klassiska motiv såsom landskap, vedutor och porträtt.

14 items
A miniature watercolor landscape, around 1900.
Current bid
300 SEK
2 500 SEK
EDWARD ADAM, a signed and dated oil on canvas.
Current bid
6 400 SEK
8 000 SEK
OKÄND KONSTNÄR 1900-tal, olja på duk.
Current bid
300 SEK
7 000 SEK
JOHAN TIRÉN, a signed oilpainting on canvas.
Current bid
300 SEK
4 000 SEK
UNKNOWN ARTIST, 19th Century, oil on canvas, signed.
Current bid
1 501 SEK
3 000 SEK
OKÄND KONSTNÄR 1800-TAL , oil on canvas/panel.
Current bid
1 000 SEK
3 000 SEK