Klassisk konst

I denna kategori finns måleri från hela världen från ca 1850 fram till 1920. Kategorin utmärks av ett klassiskt skolat uttryck och främst handlar det om oljemåleri på duk och klassiska motiv såsom landskap, vedutor och porträtt.

EMANUEL AAGE PETERSEN, olja på duk, signerad.
Current bid
300 SEK
6 000 SEK
MASANO KAWAKUBO, a 1920/30's signed watercolor.
Current bid
300 SEK
3 000 SEK
JOSEPH H. GREENNWOOD, oil on panel, signed.
Current bid
1 000 SEK
2 500 SEK
MARCUS PITTS, oil on canvas, signed.
Current bid
1 000 SEK
3 000 SEK
LUDVIG RICHARDE, oil on canvas, signed.
Current bid
1 200 SEK
3 000 SEK
HENRY JAMES HALEY, watercolours, 3, signed.
Current bid
321 SEK
3 000 SEK
ALXEANDRE VICTOR FONTAINE,
Current bid
12 000 SEK
15 000 SEK
OKÄND KONSTNÄR 1800-TAL, oil on canvas laid on panel.
Current bid
3 200 SEK
4 000 SEK
UNKNOWN ARTIS, ca 1900, oil on pergament.
Current bid
490 EUR
400 EUR
ENGLISH SCHOOL, 19Th Century, oil on canvas.
Current bid
1 700 SEK
2 500 SEK
ANTOINE VOLLON, oil on panel, signed.
Current bid
6 200 SEK
15 000 SEK
JAMES TOWNSHEND, oil on canvas, signerad.
Current bid
4 800 SEK
6 000 SEK
ANGELO BROMBO, oil on canvas, signed.
Current bid
3 200 SEK
5 000 SEK