Bing & Grøndahl

(Danmark, Född 1853)
Bing & Grøndahl
(Danmark, Född 1853)

SERVIS, 81 delar, porslin, "Blå ton", Bing & Gröndahl, Royal Copenhagen, Danmark, 1900-tal.

1 såsskål H ca 10,5.
1 gräddkanna, H ca 9.
1 sockerskål med lock, H inklusive lock ca 10.
2 skålar, H ca 6, D ca 22,5.
4 uppläggningsfat i olika storlekar, L ca 18-41 och B ca 11,5-29.
12 kaffekoppar med fat, H ca 7,5. Ett extra fat medföljer.
12 mattallrikar, D ca 24,5.
12 tallrikar av mindre modell, D ca 21.
12 djupa tallrikar, D ca 21
12 assietter, D ca 17,5.

Bruksslitage, repor, nagg.

Formgivare

Utropspris
5 000 SEK