Kan inte nå servern

Höstens Klassiska 554

 
1554 föremål
556. DESSERTBESTICK, 95 delar, av Gustaf Theodor Folcker, Stockholm 1836-54.
556. DESSERTBESTICK, 95 delar, av Gustaf Theodor Folcker, Stockholm 1836-54.
Klubbat pris 
68 000 SEK
Utropspris
40 000 - 50 000 SEK
977. KONSOLUR. Frankrike, 1700-talets första hälft.
977. KONSOLUR. Frankrike, 1700-talets första hälft.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
40 000 - 50 000 SEK
897. STOLAR, tolv stycken samt KARMSTOLAR, ett par. England, ca 1830. Regency.
897. STOLAR, tolv stycken samt KARMSTOLAR, ett par. England, ca 1830. Regency.
Klubbat pris 
68 000 SEK
Utropspris
40 000 - 50 000 SEK
180. Peder Mork Mönsted, Skogslandskap.
180. Peder Mork Mönsted, Skogslandskap.
Klubbat pris 
72 000 SEK
Utropspris
40 000 - 50 000 SEK
199. Christian Krohg, "Storm".
199. Christian Krohg, "Storm".
Klubbat pris 
68 000 SEK
Utropspris
40 000 - 60 000 SEK
205. Arthur Wardle, "Jack and Vic".
205. Arthur Wardle, "Jack and Vic".
Klubbat pris 
66 000 SEK
Utropspris
40 000 - 60 000 SEK
71. Anna Palm de Rosa, Stockholms ström med Katarina kyrka i bakgrunden.
71. Anna Palm de Rosa, Stockholms ström med Katarina kyrka i bakgrunden.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
40 000 - 50 000 SEK
687. RING MED EN DROPPSLIPAD DIAMANT.
687. RING MED EN DROPPSLIPAD DIAMANT.
Klubbat pris 
52 000 SEK
Utropspris
38 000 - 40 000 SEK
691. ÖRHÄNGEN MED 512 BRILJANTSLIPADE DIAMANTER.
691. ÖRHÄNGEN MED 512 BRILJANTSLIPADE DIAMANTER.
Klubbat pris 
44 000 SEK
Utropspris
38 000 - 40 000 SEK
164. Tore Strindberg, Diana på hind.
164. Tore Strindberg, Diana på hind.
Klubbat pris 
35 000 SEK
Utropspris
35 000 - 40 000 SEK
220. Bernard Pothast, Interiör med barn.
220. Bernard Pothast, Interiör med barn.
Klubbat pris 
38 000 SEK
Utropspris
35 000 - 40 000 SEK
289. Fransesco Lavagna Tillskriven, Blomsterstilleben med rosor.
289. Fransesco Lavagna Tillskriven, Blomsterstilleben med rosor.
Klubbat pris 
35 000 SEK
Utropspris
35 000 - 40 000 SEK
1174. GLASSERVIS, 51 delar, troligen Ryssland, 1800-talets mitt.
1174. GLASSERVIS, 51 delar, troligen Ryssland, 1800-talets mitt.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
35 000 - 40 000 SEK
931. LJUSKRONA, för sju ljus. Sengustaviansk.
931. LJUSKRONA, för sju ljus. Sengustaviansk.
Klubbat pris 
66 000 SEK
Utropspris
35 000 - 40 000 SEK
880. KARMSTOLAR, ett par. Sverige, 1830-40-tal.
880. KARMSTOLAR, ett par. Sverige, 1830-40-tal.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
35 000 - 40 000 SEK
335. Hendrick van Balen Hans art, Bacchanal.
335. Hendrick van Balen Hans art, Bacchanal.
Klubbat pris 
48 000 SEK
Utropspris
35 000 - 40 000 SEK
37. Carl Trägårdh, Landskap med sädesskylar.
37. Carl Trägårdh, Landskap med sädesskylar.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
35 000 - 40 000 SEK
827. KONSOLBORD, s.k. Console dessert. Louis XVI, 1700-talets slut.
827. KONSOLBORD, s.k. Console dessert. Louis XVI, 1700-talets slut.
Klubbat pris 
35 000 SEK
Utropspris
35 000 - 40 000 SEK
58. Helmer Osslund, "Vårstudie, Sollefteå".
58. Helmer Osslund, "Vårstudie, Sollefteå".
Klubbat pris 
60 000 SEK
Utropspris
35 000 - 40 000 SEK
891. KLISMOSSTOL. Omkring år 1800.
891. KLISMOSSTOL. Omkring år 1800.
Klubbat pris 
50 000 SEK
Utropspris
35 000 - 40 000 SEK
940. AMPEL, för tre ljus. Sengustaviansk.
940. AMPEL, för tre ljus. Sengustaviansk.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
35 000 - 40 000 SEK
708. ÖRHÄNGEN, DROPPFORMADE SMARAGDER OCH SMÅDIAMANTER.
708. ÖRHÄNGEN, DROPPFORMADE SMARAGDER OCH SMÅDIAMANTER.
Klubbat pris 
30 000 SEK
Utropspris
35 000 - 40 000 SEK
312. Anthoine Jansz. van der Croos Hans efterföljd, Vidsträckta landskap.
312. Anthoine Jansz. van der Croos Hans efterföljd, Vidsträckta landskap.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
35 000 - 40 000 SEK
81. Elsa Beskow, Gosse med julrosor.
81. Elsa Beskow, Gosse med julrosor.
Klubbat pris 
38 000 SEK
Utropspris
35 000 - 40 000 SEK
735. ARMBAND MED 134 BRILJANTSLIPADE DIAMANTER.
735. ARMBAND MED 134 BRILJANTSLIPADE DIAMANTER.
Klubbat pris 
32 000 SEK
Utropspris
35 000 - 38 000 SEK
1061. SEMIANTIK ANATOL. 407 x 309 cm.
1061. SEMIANTIK ANATOL. 407 x 309 cm.
Klubbat pris 
30 000 SEK
Utropspris
35 000 - 40 000 SEK
325. Simon Verelst Hans efterföljd, Stilleben med persikor, plommon och vindruvor.
325. Simon Verelst Hans efterföljd, Stilleben med persikor, plommon och vindruvor.
Klubbat pris 
30 000 SEK
Utropspris
35 000 - 40 000 SEK
1122. SEMIANTIK/OLD TÄBRIS. 375,5 x 296,5 cm.
1122. SEMIANTIK/OLD TÄBRIS. 375,5 x 296,5 cm.
Klubbat pris 
52 000 SEK
Utropspris
35 000 - 50 000 SEK
1150. KÅSA, av Fyed Ruch, Moskva 1908-1917.
1150. KÅSA, av Fyed Ruch, Moskva 1908-1917.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
35 000 - 40 000 SEK
1288. RÖKELSEKAR, brons. Qing dynastin, 16/1700-tal. Med Xuandes sigillmärke.
1288. RÖKELSEKAR, brons. Qing dynastin, 16/1700-tal. Med Xuandes sigillmärke.
Klubbat pris 
310 000 SEK
Utropspris
35 000 - 40 000 SEK
1497. GARNITYR, fem delar, porslin. Qing dynastin, Kangxi (1662-1722).
1497. GARNITYR, fem delar, porslin. Qing dynastin, Kangxi (1662-1722).
Klubbat pris 
52 000 SEK
Utropspris
35 000 - 40 000 SEK
790. BYRÅ. Stockholmsarbete, 1700-talets andra hälft i Lars Nordins art. Rokoko.
790. BYRÅ. Stockholmsarbete, 1700-talets andra hälft i Lars Nordins art. Rokoko.
Klubbat pris 
33 000 SEK
Utropspris
35 000 - 40 000 SEK
932. LJUSKRONA, för åtta ljus. Sengustaviansk.
932. LJUSKRONA, för åtta ljus. Sengustaviansk.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
35 000 - 40 000 SEK
329. Jan Olis Hans krets, Sällskapsstycke.
329. Jan Olis Hans krets, Sällskapsstycke.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
35 000 - 40 000 SEK
651. ÖRHÄNGEN, 18K GULD MED TVÅ BRILJANTSLIPADE DIAMANTER,
651. ÖRHÄNGEN, 18K GULD MED TVÅ BRILJANTSLIPADE DIAMANTER,
Klubbat pris 
66 000 SEK
Utropspris
32 000 - 34 000 SEK
859. KARMSTOLAR, ett par. 1700-talets slut.
859. KARMSTOLAR, ett par. 1700-talets slut.
Klubbat pris 
29 000 SEK
Utropspris
30 000 - 40 000 SEK
353. Antonis van Dyck Hans efterföljd, Korsfästelsen.
353. Antonis van Dyck Hans efterföljd, Korsfästelsen.
Klubbat pris 
28 000 SEK
Utropspris
30 000 - 35 000 SEK
860. KARMSTOLAR, ett par. Louis XVI, 1700-talets slut.
860. KARMSTOLAR, ett par. Louis XVI, 1700-talets slut.
Klubbat pris 
30 000 SEK
Utropspris
30 000 - 40 000 SEK
861. KARMSTOLAR, ett par. Louis XVI, 1700-talets slut.
861. KARMSTOLAR, ett par. Louis XVI, 1700-talets slut.
Klubbat pris 
30 000 SEK
Utropspris
30 000 - 40 000 SEK
1105. SEMIANTIK/OLD MAHAL. 552 x 324 cm.
1105. SEMIANTIK/OLD MAHAL. 552 x 324 cm.
Klubbat pris 
52 000 SEK
Utropspris
30 000 - 40 000 SEK
612. COLLIER, 34 ODLADE SOUTH SEAPÄRLOR ,
612. COLLIER, 34 ODLADE SOUTH SEAPÄRLOR ,
Klubbat pris 
45 000 SEK
Utropspris
30 000 - 35 000 SEK
239. Pehr Emanuel Limnell Tillskriven, Antikiserande figurmotiv.
239. Pehr Emanuel Limnell Tillskriven, Antikiserande figurmotiv.
Klubbat pris 
54 000 SEK
Utropspris
30 000 - 35 000 SEK
36. Robert Lundberg, Landskapsmotiv från Roslagen.
36. Robert Lundberg, Landskapsmotiv från Roslagen.
Klubbat pris 
21 000 SEK
Utropspris
30 000 - 40 000 SEK
817. SPELBORD. Tyskland, 1700-talets andra hälft. Rokoko.
817. SPELBORD. Tyskland, 1700-talets andra hälft. Rokoko.
Klubbat pris 
24 000 SEK
Utropspris
30 000 - 35 000 SEK
801. SKRIVBORD. Rokoko, 1700-talets andra hälft.
801. SKRIVBORD. Rokoko, 1700-talets andra hälft.
Klubbat pris 
26 000 SEK
Utropspris
30 000 - 35 000 SEK
607. ARMLÄNK, 18K GULD 107G.
607. ARMLÄNK, 18K GULD 107G.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
30 000 - 35 000 SEK
308. Philips Wouwerman, Bataljscen.
308. Philips Wouwerman, Bataljscen.
Klubbat pris 
29 000 SEK
Utropspris
30 000 - 35 000 SEK
279. Luca Giordano Hans efterföljd, St Sebastian.
279. Luca Giordano Hans efterföljd, St Sebastian.
Klubbat pris 
72 000 SEK
Utropspris
30 000 - 35 000 SEK
221. Elisabeth von Eicken, Höstmotiv från landsbygden.
221. Elisabeth von Eicken, Höstmotiv från landsbygden.
Klubbat pris 
52 000 SEK
Utropspris
30 000 - 35 000 SEK
112. Carl Larsson, "Gunlög i badbaljan".
112. Carl Larsson, "Gunlög i badbaljan".
Klubbat pris 
33 000 SEK
Utropspris
30 000 - 35 000 SEK
419. Rembrandt Harmensz van Rijn, "Medea: or the Marriage of Jason and Creusa".
419. Rembrandt Harmensz van Rijn, "Medea: or the Marriage of Jason and Creusa".
Klubbat pris 
21 000 SEK
Utropspris
30 000 - 40 000 SEK
1071. ANTIK HERIS. 342,5 x 300 cm.
1071. ANTIK HERIS. 342,5 x 300 cm.
Klubbat pris 
42 000 SEK
Utropspris
30 000 - 40 000 SEK
196. Georg Anton Rasmussen, Fjordlandskap med figurer.
196. Georg Anton Rasmussen, Fjordlandskap med figurer.
Klubbat pris 
24 000 SEK
Utropspris
30 000 - 40 000 SEK
92. Anshelm Schultzberg, "Vinterafton vid skogsbäcken".
92. Anshelm Schultzberg, "Vinterafton vid skogsbäcken".
Klubbat pris 
37 000 SEK
Utropspris
30 000 - 40 000 SEK
99. Per Ekström, Solnedgång.
99. Per Ekström, Solnedgång.
Klubbat pris 
33 000 SEK
Utropspris
30 000 - 35 000 SEK
824. KONSOLBORD. Gustavianskt stockholmsarbete.
824. KONSOLBORD. Gustavianskt stockholmsarbete.
Klubbat pris 
66 000 SEK
Utropspris
30 000 - 40 000 SEK
1134. Vladimir Leonidovich Muraviev, Björn i vinterlandskap.
1134. Vladimir Leonidovich Muraviev, Björn i vinterlandskap.
Klubbat pris 
30 000 SEK
Utropspris
30 000 - 40 000 SEK
841. KARMSTOL. Sverige, 1700-talets andra hälft. Rokoko.
841. KARMSTOL. Sverige, 1700-talets andra hälft. Rokoko.
Klubbat pris 
62 000 SEK
Utropspris
30 000 - 35 000 SEK
322. Christoph Jacobsz van der Lamen Tillskriven, Interiör med musicerande sällskap.
322. Christoph Jacobsz van der Lamen Tillskriven, Interiör med musicerande sällskap.
Klubbat pris 
34 000 SEK
Utropspris
30 000 - 35 000 SEK
119. Gerda Tirén, "Kvinna med gosse i sitt knä".
119. Gerda Tirén, "Kvinna med gosse i sitt knä".
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
30 000 - 40 000 SEK
872. KARMSTOLAR, ett par. Sengustavianska stockholmsarbeten.
872. KARMSTOLAR, ett par. Sengustavianska stockholmsarbeten.
Klubbat pris 
39 000 SEK
Utropspris
30 000 - 40 000 SEK
835. SALONGSGRUPP, fyra delar. Sengustaviansk.
835. SALONGSGRUPP, fyra delar. Sengustaviansk.
Klubbat pris 
110 000 SEK
Utropspris
30 000 - 40 000 SEK
774. SKRIVSKÅP. Tyskland, 1700-talets första hälft.
774. SKRIVSKÅP. Tyskland, 1700-talets första hälft.
Klubbat pris 
120 000 SEK
Utropspris
30 000 - 40 000 SEK
469. SOCKERSKRIN, av Melchior Faust, Göteborg 1768. Rokoko.
469. SOCKERSKRIN, av Melchior Faust, Göteborg 1768. Rokoko.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
30 000 - 35 000 SEK
66. Gustaf Rydberg, "Skånskt landskap med bondgård och byväg".
66. Gustaf Rydberg, "Skånskt landskap med bondgård och byväg".
Klubbat pris 
21 000 SEK
Utropspris
30 000 - 40 000 SEK
632. HÄNGE, 14K GULD. WIEN ÖSTERRIKE UNGERN 1800-TALETS SLUT.
632. HÄNGE, 14K GULD. WIEN ÖSTERRIKE UNGERN 1800-TALETS SLUT.
Klubbat pris 
44 000 SEK
Utropspris
30 000 - 35 000 SEK
1126. OLD VERAMIN. 313 x 224,5 cm.
1126. OLD VERAMIN. 313 x 224,5 cm.
Klubbat pris 
26 000 SEK
Utropspris
30 000 - 40 000 SEK
20. Anshelm Schultzberg, Höstlandskap med bäck.
20. Anshelm Schultzberg, Höstlandskap med bäck.
Klubbat pris 
32 000 SEK
Utropspris
30 000 - 35 000 SEK
703. ARMBAND MED DIAMANTER OCH SAFIRER.
703. ARMBAND MED DIAMANTER OCH SAFIRER.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
30 000 - 32 000 SEK
257A. Johan Gustaf Sandberg, Självporträtt med röd barett, bröstbild.
257A. Johan Gustaf Sandberg, Självporträtt med röd barett, bröstbild.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
30 000 - 35 000 SEK
257B. Johan Gustaf Sandberg, "Skulptören Bengt Erland Fogelberg" (1782-1854).
257B. Johan Gustaf Sandberg, "Skulptören Bengt Erland Fogelberg" (1782-1854).
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
30 000 - 35 000 SEK
1135B. Ivan Kramskoy Hans art, Mansporträtt.
1135B. Ivan Kramskoy Hans art, Mansporträtt.
Klubbat pris 
50 000 SEK
Utropspris
30 000 - 40 000 SEK
132. Alfred Wahlberg, Nattligt fiskarfänge.
132. Alfred Wahlberg, Nattligt fiskarfänge.
Klubbat pris 
35 000 SEK
Utropspris
30 000 - 35 000 SEK
62. Olle Hjortzberg, "Frukter".
62. Olle Hjortzberg, "Frukter".
Klubbat pris 
44 000 SEK
Utropspris
30 000 - 35 000 SEK
693. ÖRHÄNGEN MED 232 BRILJANTSLIPADE DIAMANTER.
693. ÖRHÄNGEN MED 232 BRILJANTSLIPADE DIAMANTER.
Klubbat pris 
27 000 SEK
Utropspris
30 000 - 32 000 SEK
1113. ANTIK TÄBRIS. 429 X 321 cm.
1113. ANTIK TÄBRIS. 429 X 321 cm.
Klubbat pris 
88 000 SEK
Utropspris
30 000 - 40 000 SEK
1130A. Sergey Semenovich Voroshilov, Trojkor i vinterlandskap.
1130A. Sergey Semenovich Voroshilov, Trojkor i vinterlandskap.
Klubbat pris 
54 000 SEK
Utropspris
30 000 - 40 000 SEK
791. BYRÅ. Stockholmsarbete, 1700-talets andra hälft. Rokoko.
791. BYRÅ. Stockholmsarbete, 1700-talets andra hälft. Rokoko.
Klubbat pris 
40 000 SEK
Utropspris
30 000 - 40 000 SEK
727. HÄNGSMYCKE MED BLÅ STJÄRNSAFIR OCH DIAMANTER,
727. HÄNGSMYCKE MED BLÅ STJÄRNSAFIR OCH DIAMANTER,
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
30 000 - 32 000 SEK
726. HÄNGSMYCKE, 18K VITGULD MED RUBIN 0CH DIAMANTER.
726. HÄNGSMYCKE, 18K VITGULD MED RUBIN 0CH DIAMANTER.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
30 000 - 32 000 SEK
82. Jenny Nyström, Mors dag.
82. Jenny Nyström, Mors dag.
Klubbat pris 
38 000 SEK
Utropspris
30 000 - 35 000 SEK
101. Johan Krouthén, Blomstrande trädgård med solrosor.
101. Johan Krouthén, Blomstrande trädgård med solrosor.
Klubbat pris 
62 000 SEK
Utropspris
30 000 - 40 000 SEK
798. BYRÅ, av Anders Lundelius (mästare i Stockholm 1778-1823). Sengustaviansk.
798. BYRÅ, av Anders Lundelius (mästare i Stockholm 1778-1823). Sengustaviansk.
Klubbat pris 
44 000 SEK
Utropspris
30 000 - 40 000 SEK
1114. SEMIANTIK TÄBRIS FIGURAL. 390 x 285 cm.
1114. SEMIANTIK TÄBRIS FIGURAL. 390 x 285 cm.
Klubbat pris 
44 000 SEK
Utropspris
30 000 - 40 000 SEK
1115. SEMIANTIK TÄBRIS. 479 x 340 cm.
1115. SEMIANTIK TÄBRIS. 479 x 340 cm.
Klubbat pris 
33 000 SEK
Utropspris
30 000 - 40 000 SEK
104. August Hagborg, Musselplockerska.
104. August Hagborg, Musselplockerska.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
30 000 - 40 000 SEK
237. Johan Nils Asplind Tillskriven., Hamnbild med svenskflaggat fartyg.
237. Johan Nils Asplind Tillskriven., Hamnbild med svenskflaggat fartyg.
Klubbat pris 
50 000 SEK
Utropspris
30 000 - 35 000 SEK
1451. FISKBASSÄNG, porslin. Sen Qing dynasti (1644-1912).
1451. FISKBASSÄNG, porslin. Sen Qing dynasti (1644-1912).
Klubbat pris 
65 000 SEK
Utropspris
30 000 - 40 000 SEK
825. KONSOLBORD. Sengustavianskt stockholmsarbete i Pehr Ljungs art.
825. KONSOLBORD. Sengustavianskt stockholmsarbete i Pehr Ljungs art.
Klubbat pris 
48 000 SEK
Utropspris
30 000 - 40 000 SEK
936. LJUSKRONA, för nio ljus. Karl-Johan, 1800-talets andra fjärdedel.
936. LJUSKRONA, för nio ljus. Karl-Johan, 1800-talets andra fjärdedel.
Klubbat pris 
60 000 SEK
Utropspris
30 000 - 40 000 SEK